Açıkta ceviz fidanı üretiminde farklı sürgün aşı yöntemleri ve zamanlarının aşı başarısına etkisi
The effects of grafting methods and times on graft success on walnut plant production in the field
- Tez No: 392112
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SERDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma 2011-2013 yıllarında Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yürütülmüştür. Çalışmada açık köklü ceviz fidanı üretiminde farklı aşı yöntemleri, kaynaştırma uygulamaları ve dikim zamanlarının aşı başarısı ve fidan gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada 'Chandler' çeşidine ait aşı kalemleri ve bir yaşlı ceviz çöğürleri kullanılmıştır. Çalışmada 2 uygulama (kaynaştırmalı, kaynaştırmasız), 3 aşı yöntemi (yongalı, dilcikli ve Mr Cherny) ve 4 farklı fidan dikim zamanı (15 Mart, 5 Nisan, 25 Nisan ve 15 Mayıs) denenmiştir. Araştırmada en yüksek aşı başarısı 2013 yılında, kaynaştırmaya tabii tutularak kaynaştırma sonunda dikim zamanına kadar soğuk hava deposunda muhafaza edilen ve 25 Nisanda araziye dikilen dilcikli aşılardan (% 83,3) elde edilmiştir. Kaynaştırma uygulamasında aşılı fidanların tamamen değil; kök boğazına kadar perlit ile örtülecek şekilde çuval içine dikilmesi daha yüksek başarı vermiştir. Kaynaştırma uygulamasından çıkarılan aşılı fidanların dikim zamanına kadar soğuk hava deposunda muhafaza edilmesi aşamasında aşılı fidanların tamamen hafif nemli perlit içerisinde kalacak şekilde muhafaza edilmesi önerilmiştir. Kaynaştırmasız uygulamada; dilcikli aşıdan sonra aşılı fidanların tamamen nemli perlit içerisine gömülecek şekilde dikim zamanına kadar soğuk hava deposunda muhafaza edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out from 2011 to 2013 in the Black Sea Agricultural Research Institute. The objective of this study was to determine the effects of grafting methods, healing applications and planting times on graft success in bare rooted walnut plant production. Grafts were performed with the scions of“Chandler”cultivar on one year old J. regia seedlings. In the study, two healing applications (healing or not), three grafting methods (chip budding, whip and Mr. Cherny) and four planting times (15 March, 5 April, 25 April and 15 May) were used. The highest graft success was obtained from whip (83.3%) grafting method healed, stored and planted on 25 April in 2013. In healing applications, higher graft success was taken from planting of grafted walnuts up to root collar into gunny bag including moist perlite than planting completely of grafted walnuts into gunny bag. In storing cold room of healed plants, grafted walnuts should plant completely into gunny bag including light moist perlite. In unhealing application, whip grafted plants should store in cold room with planting completely into gunny bag including moist perlite.