Two axis direction finding antenna system using difference – sum patterns in x-band
Fark ve toplam yapısı kullanarak iki eksende yön bulucu x-band anten sistemi
  1. Tez No: 392242
  2. Yazar: SARMAD AHMED SHAİKH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. İBRAHİM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, gelen sinyalin farkını (Δ) ve toplamını (Σ) kullanarak X bandında (8-12 GHz) iki eksende (θ,∅) yön bulucu anten sistemi sunmaktadır. Yön bulucu sistem, mikroşerit yama antenleri ve gelen RF sinyalin Δ ve Σ‟ını alan rat-race halka eşleyicisinden oluşur. Bireysel olarak, hem eşleyici devre hem de anten elemanları ADS elektromanyetik simülasyon yazılımı kullanılarak besleme yeri ve boyut bakımından optimize edilmiştir. Bu projede, çalışma frekansı 10 GHz olarak belirlenmiştir. Başlangıç olarak, iki antenden oluşan anten dizisinin Δ ve Σ portlarını kullanarak tek eksende (θ) sinyalin geliş yönü (SGY) bulunur. İki girdi sinyalinin Δ ve Σ denklemleri kullanılarak, farklı 𝜃 değerlerindeki yayınım yapısı simülasyonda gözlemlenir ve üretilen devrenin ölçümlerinden elde edilen yayınım yapılarıyla karşılaştırılır. Δ‟ın Σ‟a oranı hesaplanarak, tasarlanan devreden SGY öngörülür. Yankısız odada 3 boyutlu sinyal yapılarına bakılarak, her iki devre de simüle edildi ve ölçüldü; aynı zamanda -40°‟den +40°‟lik açıya kadar 5°‟den daha az bir ortalama karekök (RMS) hatasıyla ve her iki eksende 0°‟den 180°‟ye kadar phi açısıyla SGY gözlemlendi. Bütün bu dört anteni içeren başka bir devre de ayrıca simüle edildi. 10 GHz çalışma frekansında, RT Duroid 5880 (𝜀𝑟=2.2,𝑘𝑎𝑙ı𝑛𝑙ı𝑘=1.575𝑚𝑚) malzemesi kullanılarak elde edilen deney sonuçları gösterdi ki önerilen kurulum ile tatmin edici performans parametrelerine ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis work proposes the direction finding antenna system in two axis (θ,∅) in x-band (8 to 12 GHz) using difference (Δ) and sum (Σ) patterns of received signal. Direction finding system is constructed using microstrip patch antennas array and 1800 hybrid rat race ring coupler which generates Δ and Σ of two received RF signals. Individually, both coupler circuit and antenna elements are optimized in terms of feed location and size using ADS electromagnetic simulation software. In this work, 10 GHz frequency of operation is chosen. Initially, direction of arrival (DOA) is obtained in one axis (θ) using the patterns of Δ and Σ ports of antenna array of two elements. Using the equations of Δ and Σ of two input signals, radiation patterns at different 𝜃 values have been observed in simulation and compared with measured pattern values of constructed circuit. By taking the ratio of Δ to Σ patterns, DOA has been estimated of designed circuit. Later, another DOA circuit in other direction (∅) is constructed and DOA has been estimated. By taking the 3D patterns of each circuit in anechoic chamber, both of these circuits are simulated and measured for performance; and from -40 to +40 degrees DOA has been observed with rms error of less than 5 degree in both axis with phi angle from 0 to 180 degrees. Another circuit which combines all these four antennas into one system also has been simulated. At 10 GHz operating frequency, experimental results using material RT Duroid 5880 (𝜀𝑟=2.2,𝑡h𝑖𝑐𝑘𝑛𝑒𝑠𝑠=1.575𝑚𝑚) show that satisfactory performance can be achieved with proposed setup.