Çokgen tabanlı tekil temellerin bileşik eğik eğilme etkisi altında zemin gerilmelerinin hesabı ve yapı sistemlerinin hesap yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 75298
  2. Yazar: GÖKHAN İHSAN CANDANGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmanın birinci kısmında, çokgen şeklinde N adet köşe noktasıyla tanımlanmış, normal kuvvet ve iki eksenli eğilme etkisi altında bir tekil temelin zemin gerilmelerini, temel ile zemin arasında çekme gerilmesi oluşmadığı dikkate alınarak gerektiği takdirde devrilme tahkiki sonrasında ardışık yaklaşımla bulan bir yöntem geliştirilmiş ve bu yöntemi uygulayan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Yapılan tüm uygulamalarda doğru sonuçlar alınmıştır. İkinci kısımda Yapı sistemlerinin Hesap Yöntemlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu kısımda seçilen örnek bir düzlem sisteminin boyutlandırılmasında ve değişik yükleme durumları için farklı yöntemler kullanılarak bulunan en elverişsiz kesit zorlarına göre betonarme kesit hesabı yapılmıştır. Bu çalışmada son olarak iki kesitte M, N, T kesit tesirlerine ait tesir çizgileri indirekt deplasman yöntemi ile çizilmiştir. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CALCULATION METHOD OF THE SOIL STRESSES OF THE FOOTINGS UNDER NORMAL FORCE WITH TWO AXIS BENDING AND COMPARISON OF THE CALCULATION METHODS FOR STRUCTURAL SYSTEM During the design of the foundations, it may be required to design polygonal shapes, different from rectengular shapes, according to the shapes of the columns and shear walls or the requirement of constructing unique foundation for two different vertical support structures as the figure given below. j ? 1 ? It may not be formulate easily to calculate the distribution of the soil stresses for these types of footings which are under the effect of dead load with the normal forces transmitted by the vertical supports and the possible bending moments in two directions. N-l XVIIf we define the effect of the two directional bending moments and normal force with a unique resultant force and if the application point of this force is with in the shear centre, the soil stresses will be pressure. In this case the problem becomes finding the center of gravity of this polygonal shape and calculating the Ix, Iy, Ixy inertia moments of the shape. o-, = - N MXG.[Jr.(yj-yG)-IxrX.xj-xG)] M10.[J“.(yt -yG )-Ix.{xt -xG ) 1 1 A T T - I 2 I T - T 2 tx-Ir ' xr Ix'r ' xr If the application point of this unique resultant force is out of this shear centre, the tension stresses will be calculated in some areas of the foundation with the above given formula. As tension stresses is not possible between the foundation and soil above given formula is not valid in this case. In this case we have to find such a neutral axis that the application point of the both unique resultant force and the resultant of the soil stresses, according to this neutral axis are the same point. This neutral axis can be calculated by ( try and fail ) method or by a proper sequential approach method. Too many mathematical calculations are required for these two methods. In the first part of this study a calculation method for this neutral axes is explained and in the following part a computer program is developed as this method is difficult and time taking by hand calculation. For the calculation of the sectional characteristics of the structure the corners of the polygonal foundation is numbered from 1 to N in a clockwise direction and the below given formulas are used. EM\ = x,.yM EKAT^EMl-EMX EKXt =x, + xM EKYt=y^yM XVHA^HM^EKAT, Sx=Hol=JTEKATi.EKYi 1=1 Sy=Hw=ftEKAT1.EKXi Ix=Hm=fjEKATi.(EKYi -y,.yM) /, =H20=fjEKATi.( EKX, - x, xM ) i=\ Iv=Hn=1t EKA Ti ( EKXi EKYi ~ (EMl ~ EMT) ' 2 ) This program calculates the soil stress distrubution by the previously given ox formula. If the result of this calculation is pressure at every corner. This stress distribution will be used for the design of the structure. If the result of this calculation is not pressure at every corner then the program will first check the overturning stability of the structure. For overturning stability of the structure, overturning safety coefficient is calculated at every overturning directions by above given formula. The existent neutral axis equation is used for The sequential approach method's first step. The coefficients and cosinus directors of this equation are calculated from below given formulas. a=IXTMXG+IxMrG I I -I 2 1 x l y 2xr b = IrMm+IxrMm I I -I 2 *xur l xy C=T”i ^-r o-Wr-yo +!**