Analysis of wind turbine hub component
Rüzgar türbini göbek parçası analizi
  1. Tez No: 392250
  2. Yazar: HAMZA KAZANCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT FARUK AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda dünyadaki en önemli sorunlar olan enerji kaynaklarının azalması ve çevresel sorunlar nedeniyle rüzgar enerjisi en popular sektörlerden biri haline gelmiştir. Birçok savaş bile enerji kaynaklarının tükenmesinden ötürü ortaya çıkmıştır. Öte yandan küresel ısınma, hava ve su kirliliğiyle beraber enerji üretim santrallerinden kaynaklı çevresel sorunlar yakın zamanda dikkat çekmektedir. Bu yüzden hükümetler ve üniversiteler rüzgar türbin teknolojisinin daha verimli ve daha az masraflı olması için bu alandaki gelişmeleri teşvik etmektedirler. Son yıllarda rüzgar turbine teknolojisi en önemli mühendislik konularından biri haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin ilk yerli rüzgar türbininin rotor göbek parçasının analizi incelenmiştir. Parça daha gerçekçi ve detaylı olması için Hypermesh yazılımında komşu komponentleriyle beraber SolidWorks yazılımında hazırlanan 3D dizaynına uygun olarak örgülenmiştir. Temas bölgeleri ve yüklemeler ise ABAQUS yazılımında tanımlanmıştır. Diğer bir deyişle modelleme süreci ABAQUS yazılımnda tamamlanmıştır. En kötü olarak seçilen iki farklı senaryonun yapısal analizi aynı yazılımda gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları çok farklı açılardan incelenmiştir. Özellikle gerilme değerleri ve temas yüzeyleri göz önünde bulundurulmuştur. Son olarak bu modellerin yorulma analizleri FEMFAT yazılımı tarafından gerçekleştirilmiştir. Burada ise malzemenin dinamik yükler altındaki reaksiyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wind energy has become one of the most popular renewable energy sources in the last few decades due to renewed awareness for environmental issues. Pollution and global warming are the most significant problems in the world. Many wars have been made to control and possess energy resources. Environmental issues caused by fossil energy production facilities have attracted attention to global warming, air and water pollution in recent years. Therefore, governments and universities encourage research and development efforts in wind turbine technology to achieve more efficient turbines with less cost. Wind turbine technology became of the most important engineering subjects in recent years. In this thesis, the analysis of the rotor hub of a 500 kW prototype wind turbine has been conducted. The hub has been modeled and meshed using commercially available code HyperMesh. The hub is modeled with its neighboring components to achieve a more realistic and detailed simulation. 3D design has been created in SolidWorks. Contacts and loads have been defined using commercially available finite element code ABAQUS. In other words, modeling process has been completed in ABAQUS. Structural analysis has been performed for two different scenarios which were chosen as the worst case extreme operating conditions. Analysis results have been examined for different perspectives. Especially, stress values and contacts have been considered. Finally, fatigue analyses have been conducted using commercially available code FEMFAT. Reaction of the material against dynamic loading has been examined.