Synthesis and characterization of chiral mixed ligand nanoclusters and nacre-like structure
Kiral ve çoklu ligandla stabilize edilmiş nanokümelerin ve sedef benzeri yapının sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 392260
  2. Yazar: ZEKİYE PELİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Biyosensör, biyoişaretleme ve optic alanlarındaki olası kullanımlarından dolayı nanokümeler son zamanlarda oldukça dikkat çekiyor. Bu tezde birden fazla çeşitli ligandla kiral özellik gösteren gümüş nanokümelerin sentezini ve karakterizasyonunu raporlayacağız. Nanokümelerin kiral özellikleri; farklı ligandlar kullanılarak, ligandlar arası oranlar ve toplam ligandın gümüşe olan oranı değiştirilerek araştırılmıştır. Sedef benzeri yapılar seramik yapılardan daha fazla olan sertlik özelliğiyle çok sayıda araştırmaya konu oluyorlar. Bu sertlik sedefteki tabakaların organik biyomoleküller tarafından bir arada tutulduğu kompozit yapıdan gelmektedir. Bu yapı sayesinde uygulanan baskı yüzünden kırılmalar çok zorlaşmışır ve oluşan çatlakların ilerlemesi engellenmiştir. Sedef yapılı malzemeleri üretmek için organik ve inorganik katmanlar birbirleri üzerinde tek tek kaplama halinde birleştirilmektedir ya da organik matriksin içinde inorgranik kısım in situ mineralleştirilmektedir. Bu tezde sedef gibi yapılar, gümüş nanoyapıların ikinci bir defa indirgenerek oluşturduğu nano/mezo büyüklüklerindeki yapıtaşlarının kontrollü bir biçimde katmanlı hale getirilmesiyle sentezlenecektir. Oluşan yapıların optik, elektronik ve kristalografik karakterizasyonu anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nanoclusters gained attention due to their possible applications in biosensing, biolabeling, and optics. In this thesis we report the synthesis and characterization of mixed ligand silver nanoclusters that exhibit chiral behavior. We explored the occurrence of this behavior by changing the silver to thiol ratio, ratio of the ligands and using different ligands. Nacre-like structures are of interest due to their toughness that goes far beyond ceramic materials. This toughness arises from the layered structure which is kept together by biomolecules such that when stress is applied, the layers slide and entering the brittle regime is postponed. In addition, cracks cannot propogate in nacre due to organic/inorganic layering. To fabricate nacre-like materials, organic and inorganic layers are coated via layer-by-layer assembly or in situ biomineralization in an organic matrix is used. In this thesis we synthesized nacre-like layered nano/meso building blocks in a controlled and easy manner by the reduction of silver salt in the presence of two different ligands to produce nanoclusters, followed by a second reduction such that the nanoclusters assemble into a layered structure. We characterized the electronic, crystallographic, and optical properties of nacre-like structures.