The role of SIRT1 on the crosstalk of P65 and NFAT5 in u937 monocytes under hyperosmotic stress
SIRT1 proteinin U937 monosit hücrelerinde hiperosmotik stres durumunda P65 ve NFAT5 ilişkisindeki rolü
  1. Tez No: 392259
  2. Yazar: DUYGU SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA HÜVEYDA BAŞAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Biochemistry, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hiperosmotik stres hücredışı tüm çözünen konsantrasyonunun artışı ile hücrede birçok bozulmaya neden olarak fizyolojik hastalıklardan diyabet ve hipertansiyon ile ilişkilendirilebilir. Hücreler kendini koruma amacı ile hücredışı inorganik iyon dengesini düzeltmek için ozmotik stres adaptasyon mekanizması geliştirmiştir. Bu mekanizmada başlıca aktif olan protein NFAT5 (TonEBP) iken, bu proteinin aktivasyonu hedef genlerin transaktivayonunu sağlar veya NFAT5 çeşitli düzenleyici proteinler ile ilişki kurar. Daha önceki araştırmalarda NFκB yolağını düzenlemek için NFAT5 ve p65 proteinlerinin IκB α promotöründe etkileştiği gösterilmiştir. NFAT5 ve p65 etkileşimine ek olarak SIRT1 proteinin p65 proteini ile etkileşip, deacetile edip nükleer translokasyonunu engellediği gösterilmiştir. Fakat, şu ana kadar hiçbir araştırma SIRT1, NFAT5 ve p65 proteinlerinin ekspresyon profillerini birlikte U937 hücrelerinde hiperosmotik stres durumunda incelememiştir. Dolayısıyla, bu araştırmada SIRT1 aktivitesinin NFAT5 ve p65 ekspresyon profilleri üzerindeki rolünün 100mM NaCl ile oluşturulmuş hiperosmotik stres durumda U937 monosit hücrelerinde incelenmesi amaçlanmıştır. Buna ek olarak NFAT5 proteinin hiperosmotik stres durumunda hücre yaşam/ölümünü destekleyici NFκB yolağını düzenlemekte rol oynayan p65 proteinini ne ölçüde desteklediğini IκB α ekspresyon profilini inceleyerek araştırmak da amaçlanmıştır. U937 monosit hücrelerinde 100mM NaCl ile oluşturulmuş hiperosmotik stres yüksek oranda NFAT5 ve SIRT1 protein ekspresyonunu işaret etmekle beraber NFκB yolağının aktivasyonunun da eş zamanlı gerçekleştiğini göstermiştir. Bu araştırmada U937 hücrelerinde 100mM NaCl ile oluşturulmuş hiperosmotik stres durumunda NFκB yolağının aktivasyonunun ve düzenlenmesinin NFAT5 proteininden bağımsız olabileceği ama nükleer translokasyonu gerçekleşmiş p65 proteinine önemli derecede bağlı olduğu ve p65 proteinin nükleer translokasyonunu dolayısıyla NFκB yolağının aktivasyonunu SIRT1 aktivitesinin control edebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hyperosmotic stress is the increase in whole extracellular solute concentration in cell causing many disruption that may lead to the physiological disease conditions such as diabetes and hypertension. In order to protect itself cells generated an osmotic stress adaptive mechanism in which intracellular inorganic ion homeostasis is restored by mainly activating NFAT5 (TonEBP) and in return it transactivates the target genes or interact with specific regulatory proteins. NFAT5 and p65 have been previously shown to interact at IκB α promoter for regulation of NFκB pathway. In addition to the interaction between NFAT5 and p65, it has been also shown that SIRT1 deacetylates p65 and inhibits its nuclear translocation. However, there is no such study that examines the expression profile of SIRT1, NFAT5 and p65 all together under hyperosmotic stress in U937 cells. Therefore, the aim of this study is to investigate the role of SIRT1 activity on NFAT5 and p65 expression profile under 100mM NaCl induced hyperosmotic stress in U937 monocyte cells. In addition, the aim concerns to understand the scale of contribution of NFAT5 and p65 on NFκB pathway regulation for the cell survival/death under hyperosmotic stress through examining IκB α expression profile. 100mM NaCl induced hyperosmotic stress in U937 monocyte cells indicated high expression levels of NFAT5 and SIRT1 overlapping with the activation of NFκB pathway. It is shown that in U937 cells under 100mM NaCl induced hyperosmotic stress, the activation of NFκB pathway and its regulation may be independent of NFAT5 but highly dependent on translocated p65, and SIRT1 activity may control p65 nuclear translocation, hence NFκB pathway activation.