Ozmotik stres altındaki mısır fidelerinde absisik asitin yaprak kıvrılması üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of abscisic acid on leaf rolling in maize seedlings under osmotic stress
  1. Tez No: 392302
  2. Yazar: ASİYE SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİM KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada ozmotik stres altındaki mısır fidelerinde (Akpınar) absisik asitin (ABA) yaprak kıvrılması üzerine etkisini araştırmak için ozmotik koşullarda fidelere dıştan ABA ve ABA biyosentez inhibitörü fluridon (FLU) uygulamalarıyla yaprak kıvrılma derecesi, stoma iletkenliği, yaprak su potansiyeli, lipid peroksidasyonu, içsel hidrojen peroksit (H2O2) ve ABA içeriği değişimleri belirlendi. Ayrıca şeker, prolin ve poliamin gibi ozmolit içeriğindeki değişimler saptandı. Ozmotik stres koşullarında ABA uygulamasının (250 µM) yaprak kıvrılmasını geciktirdiği, kıvrılma derecesini (%), stoma iletkenliği, içsel H2O2 içeriğini ve prolin miktarını azalttığı, yaprak su potansiyeli arttırdığı ve membran hasarını iyileştirdiği, içsel ABA, poliamin ve toplam şeker içeriğinin ise artmasını teşvik ettiği kaydedildi. Bu durumun aksine; FLU uygulamasının, yaprak kıvrılmasını daha erken başlattığı ve kıvrılma derecesini, stoma iletkenliğini, membran hasarını ve H2O2 içeriğini arttırdığı, su potansiyelini ise azalttığı görüldü. Ayrıca, stres koşulları altında FLU uygulamasının, prolin içeriğini değiştirmediği, içsel ABA, poliamin ve toplam şeker içeriğini ise azalttığı belirlendi. Elde edilen bulgulara göre, kuraklık stresine maruz kalan mısır fidelerine ABA uygulamasının yaprak su durumunun koruduğu, bazı ozmolitleri, içsel ABA içeriğini arttırdığı ve lipid peroksidasyonunu, içsel H2O2 içeriğini azalttığı; böylece kuraklık hasarlarının olumsuz etkilerini yatıştırmada önemli bir rolü olan 250 µM ABA'nın yaprak kıvrılmasını geciktirdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, to investigate the effect of abscisic acid (ABA) on leaf rolling in maize seedlings (Akpınar) under osmotic stress, changes in degree of leaf rolling, stomatal conductance, leaf water potential, lipid peroxidation, endogeneous hydrogen peroxide (H2O2) and ABA content changes were determined with application of ABA and ABA biosythesis inhibitor fluridone (FLU) to the seedlings. Changes in osmolyte such as sugar, proline, polyamine contents were also determined. It was recorded that under osmotic stress application of ABA (250 µM) delayed leaf rolling, decreased degree of rolling (%), stomatal conductance, endogeneous H2O2 content and proline level, alleviated membrane damage, increaed leaf water potential, induced to increase the endogeneous ABA, polyamine, total sugar content. On the other hand, it was determined that application of FLU started earlier leaf rolling and increased the degree of leaf rolling, stomatal conductance, membrane damage and endogeneous H2O2 content but decreased the water potential. Furthermore, under stress conditions, application of FLU didn't effect proline content, while endogeneous ABA, polyamine and total sugar contents increased. As a consequence of these results, the application of ABA to maize seedlings exposed to drought stress conserved water statute in the seedlings, increased some osmolites, endogeneous ABA content and decreased lipid peroxidation, endogeneous H2O2 content; by this way, it was concluded that 250 µM ABA which has an important role of alleviating negative effects of drought stress can delay leaf rolling.