Ozmotik strese maruz bırakılan mısır fidelerinde dıştan sakkaroz uygulamasının yaprak kıvrılması üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of exogenous sucrose application effect on leaf roling exposed to osmotic stress in maize seedlings
- Tez No: 392301
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİYE TERZİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Botanik, Botany
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma ozmotik strese maruz bırakılan mısır fidelerinde (Akpınar) sakkaroz uygulamasının yaprak kıvrılması üzerine etkisini aydınlatmak amacıyla tasarlandı. Kuraklık stresi altındaki fidelere dıştan sakkaroz muamelesi (0,1 mM) ile yaprak kıvrılma derecesi, su potansiyeli, prolin, poliamin ve toplam çözünebilir şeker içeriği, stoma iletkenliği (gs), absisik asit (ABA) içeriği, hidrojen peroksit (H2O2) ve lipid peroksidasyonu değişimleri belirlendi. Yapılan ölçüm ve analizler sonucunda, stres koşullarında, dıştan uygulanan sakkarozun bitki su durumunu ve membran hasarını (MDA) iyileştirdiği, içsel H2O2 miktarını azalttığı, ABA içeriği, stoma iletkenliği ve ozmolitlerin (prolin, poliamin ve çözünebilir şeker) içsel değerlerini arttığı belirlendi. Öte yandan, inhibitör uygulamasının su potansiyeli, stoma iletkenliği, ABA içeriğini ve ozmolit seviyelerini azalttığı, H2O2 içeriğini artırdığı görüldü. Elde edilen bulgulara göre, kuraklık stresi altında dıştan uygulanan 0,1mM sakkarozun yaprak su durumunu koruyarak ozmolit birikimini uyardığı, ABA içeriğini arttırdığı, içsel H2O2 seviyesini ve lipid peroksidasyonunu azaltarak yaprak kıvrılmasını geciktirdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis was designed to clarify the effect on leaf roling application of sucrose in maize seedlings (Akpınar). Degree of leaf roling, water potential, proline, polyamine and total soluble sugar content, stomatal conductance (gs), abscisic acid (ABA), hydrogen peroxide (H2O2) and lipid peroxidation changes were determined with exogenous sucrose treatment (0,1 mM) to seedling under drought treatment. After all performed measurements and analysis of results, it has been determined that the exogenous sucrose treatment improved the plant water condition and membrane damage (MDA), to reduce the amount of endogenous H2O2, increase the ABA content, stomatal conductance and intrinsic value of osmolytes (proline, polyamine and soluble sugars). On the other hand, while the inhibitory application reduced the water potential, stomatal value, the ABA contents and the osmolyte level, it increased the H2O2 content. As a consequence of these results, we can say that under drought stress is applied externally to 0,1 mM sucrose preserving the leaf water status stimulate the osmolyte accumulation, increase the ABA content, and delay leaf curl degree by reducing the endogenous levels of H2O2 and lipid peroxidation.