Python programlama dili kullanılarak uzaktan algılama amaçlı arayüz tasarımı
Designing graphical user interfaces for remote sensing applications using python programming language
- Tez No: 392309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Uzaktan Algılama da kullanılan görüntü kaynaştırma yöntemleri (Brovey, IHS ve Dalgacık dönüşümü), kaynaştırılmış görüntülerin kaynaştırma doğruluklarının belirlenmesi için kullanılan kalite değerlendirme metrikleri (ERGAS, SSIM ve CC) ve görüntü sınıflandırma yöntemlerinden ISODATA ve k-means yöntemleri Python programlama dili 2.7.3 sürümü kullanılarak kodlanmıştır. Daha sonra Ot grafiksel arayüz geliştirme ortamı ile oluşturulan görüntü kaynaştırma, kalite değerlendirme ve sınıflandırma adlı arayüzler oluşturulmuştur. Bu arayüzler sayesinde yukarıda ismi geçen yöntemler kolaylıkla kullanılabilmektedir. Daha sonra oluşturulan bu arayüzler Coğrafi Bilgi Sistemi içerikli uygulamaların kullanımında lider olan ve uzaktan algılamada kullanılan yöntemlerden bazılarını içeren ArcGIS yazılımına eklenmiştir. Bu sayede ArcGIS yazılımındaki görüntü kaynaştırma kalite değerlendirme ve sınıflandırmadaki bazı eksiklikler giderilmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have devised and implemented Graphical User Interfaces (GUI) for remote sensing applications using Qt library and Python programming language. Using these GUIs, a researcher can apply fusion with popular image fusion techniques, including IHS, Brovey, and wavelet-based techniques. One can also assess the quality of the fused images using fusion quality assessment metrics ERGAS, SSIM and CC. Furthermore, with these GUI, one can classify images using ISODATA and k-means classification methods. In addition to the standalone versions, we have implemented the GUI as ArcGIS addins, thereby extending ArcGIS, the leading software used for Geographic Information Systems applications, for remote sensing researchers. These GUIs can be extended with other fusion techniques, quality assessment metrics and classification methods.