L(f) dizi uzayının bazı topolojik özellikleri
Some topological properties of sequence space L(f)
- Tez No: 392336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Beş bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde, Modülüs fonksiyonlarının tarihçesi ile ilgili kısa bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde modülüs fonksiyonunun bazı özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde L(f,p) dizi uzayının bazı topolojik özellikleri ve içerme bağıntıları verilmiştir. Beşinci bölümde ise, L(f) dizi uzayı üzerinde Minkowski fonksiyonelinin özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, a short information about the history of the modulus function is given. In the second chapter of this thesis that consists of four chapters, we give some fundamental definitions and theorems. In the third chapter, we examine some properties of modulus function. In the forth chapter, we give some topological properties and inclusion relations of the sequence space L(f,p). In the last chapter, Minkowski functional features on sequence space L(f) are studied.