Ortak röle ve anten seçiminin tam-çift yönlü kuvvetlendir-ve-aktar tipi röleli ağlarda performansı
Performance of joint relay and antenna selection in the full-duplex amplify-and-forward relay networks
- Tez No: 392384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ TEZEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, literatürde yapılan çalışmalara ek olarak ortak röle ve anten seçiminin iki atlamalı Tam-Çift Yönlü Kuvvetlendir-ve-Aktar tipi röle ağları üzerindeki performansı bağımsız ve aynı dağılımlı Rayleigh sönümlemeli kanallarda incelenmiştir. Anten seçimi için maks-maks anten seçim tekniği kullanılırken röle seçimi için en iyi röle seçimi, kısmi röle seçimi ve reaktif röle seçimi teknikleri kullanılmış ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Sistemlerin başarımları servis kesilme olasılığı ve bit hata olasılığı üzerinden değerlendirilmiştir. Bununla birlikte servis kesilme olasılığı için sistemin asimptotik performansı da incelenmiştir. Elde edilen teorik sonuçlar Monte Carlo benzetimleri yardımıyla doğrulanmıştır. Ortak röle ve anten seçim tekniğinin sistem performansını iyileştirdiği ve çeşitleme kazancı sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, in addition to studies in the literature, performance of the joint relay and antenna selection in the dual-hop Full-Duplex Amplify-and-Forward relay networks has been investigated in independent and identically distributed Rayleigh fading channels. While max-max antenna selection techniques has been used for antenna selection; best relay selection, partial relay selection and reactive relay selection techniques have been used for relay selection and have been compared with each other. Performances of systems have been evaluated in terms of outage probability and bit error rate. Besides, asymptotic performances have been investigated for outage probabilities. Theoretical results are validated by the help of Monte Carlo simulations. It has been shown that the joint relay and antenna selection technique improves the performance of the system and provides the diversity order gain.