Muğla yöresindeki Eucalyptus ormanlarında yetişen makrofunguslar üzerine taksonomik ve kimyasal çalışmalar
Taxonomic and chemical studies on the macrofungi growing in Eucalyptus forests in Mugla province
- Tez No: 392395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Muğla yöresinde Eucalyptus ağaçlarının bulunduğu farklı lokalitelerden (Ula, Köyceğiz, Marmaris, Dalaman, Fethiye) 2013-2014 döneminde, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında, 105 tane makrofungus örneği toplanmıştır. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda; 2 sınıf ve 14 familyaya ait 30 takson belirlenmiştir. Belirlenen taksonlardan 2' si Ascomycetes, 28' i Basidiomycetes sınıfına aittir. Kimyasal çalışmalarda, Eucalyptus ormanlarında yetişen mantarlar incelenmiştir. Buna göre en yüksek nem miktarı Chondrogaster pachysporus' da görülürken, en düşük nem miktarı Reddellomyces parvulosporus' da görülmüştür. En yüksek kül miktarı Chondrogaster pachysporus' da görülürken, en düşük kül miktarı Hysterangium inflatum' da görülmüştür. En yüksek yağ miktarı Reddellomyces westraliensis' de görülürken, en düşük yağ miktarı Hysterangium inflatum' da görülmüştür. En yüksek protein miktarı Reddellomyces westraliensis' da görülürken, en düşük protein miktarı Hysterangium inflatum' da görülmüştür. En yüksek karbonhidrat miktarı Hysterangium inflatum' da görülürken, en düşük karbonhidat miktarı Reddellomyces westraliensis' da görülmüştür. En yüksek enerji miktarı Reddellomyces westraliensis' de görülürken, en düşük enerji miktarı Hysterangium inflatum' da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study totally 105 macrofungi specimens have been collected from different localities of Eucalyptus forests in (Ula, Köyceğiz, Marmaris, Dalaman, Fethiye) Muğla district in the years of 2013-2014 particularly during the months of autumn and spring seasons. As a result of the field and laboratory studies, 30 taxa belonging to 2 classes and 15 families have been identified. 2 of these taxa determined was from Ascomycetes, and the other 28 taxa were belong to Basidiomycetes class. In chemical studies have been conducted on the macrofungi with Eucalyptus forests. According to results the maximum moisture content was observed at Chondrogaster pachysporus, while the minimum moisture content was in Reddellomyces parvulosporus. The maximum ash content was observed at Chondrogaster pachysporus, while the minimum ash content was in Hysterangium inflatum. The maximum lipid content was observed at Reddellomyces westraliensis, while the minimum lipid content was in Hysterangium inflatum. The maximum protein content was observed at Reddellomyces westraliensis, while the minimum protein content was in Hysterangium inflatum. The maximum carbohydrate content was observed at Hysterangium inflatum, while the minimum carbohydrate content was in Reddellomyces westraliensis. The maximum energy content was observed at Reddellomyces westraliensis, while the minimum energy content was in Hysterangium inflatum.