Use of large multi touch interfaces: A research on usability and design aspects
Büyük boyutlu çoklu dokunmatik arayüzler: Kullanılabilirlik ve tasarım boyutlarının araştırılması
  1. Tez No: 392470
  2. Yazar: MEHMET DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, büyük boyutlu çoklu dokunmatik arayüzlerdeki dikkate alınması gereken tasarım konuları ve kullanılabilirlik faktörleri incelenmektedir. Bu çalışma sırasında, büyük boyutlu çoklu dokunmatik arayüzleri içeren deneysel yaklaşım kullanılmıştır. Uzman analizi ve pilot test aşamalarından sonra, son kullanıcı kullanılabilirlik test aşamaları yapılmıştır. Uzman kullanıcı ve uzman olmayan kullanıcılardan veri toplanması sırasında, kullanıcılar ile görüşmeler yapılmıştır. Verinin düzenlenmesi ve tanımlanmasından sonra, bu çalışma kullanıcıların büyük boyutlu çoklu dokunmatik ekranı kullanırken genellikle ekranın ortasına odaklandıklarını göstermiştir. Ayrıca, en çok kullanılan dokunmatik hareketler tek dokunma harekeleri olan tıklama ve sürüklemedir. Bunlara ek olarak, kullanıcıların mobil cihazlardaki deneyimlerini kullanarak sisteme adapte olmaları ve ekranın boyutu sayesinde kullandıkları alanı yönetmeleri ve iki el ile etkileşimde bulunmaları kolay olmuştur. Bunların akabinde, büyük boyutlu çoklu dokunmatik ekran kullanımı konusunda kullanıcılar memnun kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study explores the design considerations and usability factors of using large multi touch interfaces. During this study, an experimental approach incorporating a large multi touch interfaces environment was used. After the expert analysis and pilot test session, there were end user usability test sessions. During the data collection from both expert and non-expert users, there were interview sessions. After collecting data, two different analysis methods were used, namely, analysis for eye movement data of users and analysis for interviews. After organizing and describing the data, this study revealed that users were generally focusing at the center of the screen while using the large multi touch display. In addition, the most common gestures were Tap gesture and Drag gesture which are single touch input gestures. Besides, it was easy to adapt the system by recalling the previous experiences from mobile devices, and to manage the area and interact with two hands thanks to display size. Furthermore, users were satisfied about using the large multi touch display system.