MEPHISTO: A source to source transpiler from pure data to faust
MEPHISTO: Pure data ile faust arasında kaynaktan kaynağa derleyici
  1. Tez No: 392471
  2. Yazar: ABDULLAH ONUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HACIHABİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Oyunlar için ses sentezinde prosedürel olarak PD ve Max/MSP yazılımları kullanılmaktadır. Fakat PD programları oyunların ya da uygulamaların içerisine optimize olarak yerlestirilememektedir. Bu isi yapan Faust dili ile optimize ve düsük programlama dilleri ile sentezler gelistirilebilmektedir. Ancak PD'den Faust'a modelleri aktarmak ve aynı algoritmayı Faust'ta ayrıca uygulamak çok yük getiren bir is olarak karsımıza çıkmaktadır. Amacımız PD ya da Max dillerinden Faust'a geçis yapmamızı saglayacak kaynaktan kaynaga bir derleyici yazmaktır. Bu derleyici yapıldıktan sonra da hız ve denge testleri uygulanıp derleyici daha etkili hale getirilecektir. Öte yandan ise bu derleyicinin avantajları ve dezavantajları degerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
PD and Max/MSP softwares are widely used for procedural sound design for games. However, the software cannot be easily integrated with games. On the other hand, various optimized synthesizes can be developed using low level languages by Faust. Transporting models and applying the same algorithms from PD to Faust is really a burden to procedural sound designers. The aim of this thesis is to write a source to source transpiler which transpiles PD source to Faust source. After created, the transpiler is assessed by speed and stability tests. Finally, pros and cons of the transpiler are assessed.