Erdemli (Mersin) dolayının jeolojik incelenmesi
- Tez No: 3925
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV ÖZ İnceleme alanı, Torid dağ kuşağının Orta Toroslar bölümünde yer almaktadır. Bu çalışma ile Mersin ilinin 35 km batısında yer alan Erdemli ve yakın dolayının litostratigrafik ayırdına dayalı detay jeo lojik incelemesi başarılmıştır. Çalışma alanının 1/25.000 ölçekli ay rıntılı jeoloji haritası hazırlanmış, Alt Miyosen yaşlı Zeytinli kireç taşı, Kale üyesi, Orta Miyosen yaşlı Lamas kireçtaşı ve Kuvaterner'e ait taraça-kaliçi ve alüvyon ayırtlanmıştır. Alt ve Orta Miyosen yaşlı resifal karbonatların ayrıntılı petrografik incelemesi başarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investigated area located in the Middle Taurus Segment of Taurid Mountain Belt. A detailed geological research based on lithost- rati graphic determination of Erdemli area was carried out by this study. The geological map having 1/25.000 scale of study area was pre pared and Lower Miocene aged Lamas limestone, Kale member, Middle Mio cene aged Zeytinli limestone and Quaternary deposits, such as, terrace -caliche, alluvium, were differentiated. The detailed petrographic examinations of Lower-Middle Miocene aged reef a 1 carbonates was comp leted.