Çukurova koşullarında bazı adi fiğ (vicia sativa L.) çeşitlerinde bitkisel ve tarımsal özellikler ve bunlar arası ilişkiler üzerinde araştırmalar
- Tez No: 3926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜLCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
- T - Çukurova koşullarında farklı kökenli 10 Âdi fig (Vicia sativa L. ) çeşidinde bazı önemli tarımsal ve bitkisel özellikler ile bu özellikler arası ilişkilerin incelendiği bu araştırma; 1984, 1965 ve 1986 yıllarında tek bitkilerde, 1985 ve 1986 yıllarında sıraya ekilmiş parseller üzerinde yürütülmüştür. incelenen çeşitlerde, ot ve tohum verimleri gerek tek bitkilerde gerekse parsellerde yıllara göre önemli düzeyde farklılıklar göstermiştir. Bununla birlikte, deneme yılları ortalamasına göre yas ot verimi yönünden, Karaelçi, Bursa (449161) ve Gümüşhane (14795/2) çeşitleri, tohum verimi yönünden ise Suriye (2541), Kubilay-82), Aydın (12560) çeşitleri ilk sıraları paylaşmışlardır, öte yandan yas ot verimi yüksek olan çeşitler geç, tohum verimi yüksek olan çeşitler ise erken çiçeklenmistir. Tek bitkilerde, yas ot ağırlığı, kuru ot ağırlığı, tohum verimi yönünden yüksek bir varyasyon, yaprakçık sayısı, meyve uzunluğu, meyve genişliği, tohum uzunluğu.tohum genişliği yönünden ise daha düşük bir varyasyon saptanmıştır. Bu araştırmanın yürütüldüğü koşullarda, tek bitkilerde her üç yılda ot verimi ile sap uzunluğu, sap kalnlıgı, ana dal sayısı, yaprak sayısı, yaprakçık sayısı arasında; yineher üç yılda da tohum verimi ile meyve sayısı, meyvedeki tohum sayısı arasında önemli ve olumlu ilişkiler bulunmuştur. Sıraya ekilmiş parsellerde, ot verimi ile çiçeklenme süresi, kuru madde verimi arasında ilk yılda önemli ve olumlu, ikinci yılda önemsiz ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tl ABSTRACTS In this study botanical and agronomical characteristics of 10 common Vetch (Vicia sativa L. ) cultivars with different origin have been investigated. The observations were done on the individual plants in 1984, 1985,1986 and plots in 1985 and 1986 years. Forage and seed yield of the studied cultivars were statistically different in years for the Individual plants and plots. However as avaraged over the experiment years, Karaelçi, Bursa (4491/1), Gümüşhane (14795/2) cultivars gave the highest forage yield, and Suriye (2541), Kubilay-82, Aydın (12560) gave the highest seed yield in both case. On the other hand, the cultivars with, the highest forage yields flowered late and the cultivars with the highest seed yields flowered early. On the individual plant, the highest variation in the studied characters was found in fresh weight, hay weight and seed yields, while the lowest was found in the leaflet number, pod length, pod weight, seed length and seed weight. On the individual plant, positive correlation coefficients were found for fresh weights and stem lengths, stem thickness, main branch numbers, leaflet numbers, leaf numbers in all the experiment years. Also there were positive correlation coefficients between seed yields and pod numbers, seed number per pod in all the years. On the plots, positive correlation cofficients were found between forage yields and flowering time, dry matter in first year. But there were no correlation between forage yields and same characters in second years.