Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen bazı Silene L. (Caryophyllaceae) türleri ile morfolojik ve anatomik çalışmalar
The morphological and anatomical studies of some Silene L. (Caryophyllaceae) species grown in Southeastern Anatolia region
- Tez No: 392578
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN SELÇUK ERTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, cinsin Türkiye revizyonuna hazırlık amacıyla bazı taksonlarının sistematik özelliklerinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu amaçla, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetişen bazı Silene L. (Caryophyllaceae) taksonların morfolojik, anatomik, tohum özellikleri, teşhis anahtarları ve taksonların coğrafi yayılışları araştırılmıştır. Çalışma materyalini altı seksiyona ait on takson oluşturmaktadır. Bunlar sırasıyla; Silene aegyptiaca (L.) L. fil. subsp. ruderalis Coode & Cullen, Silene arguta Fenzl, Silene chaetodonta Boiss., Silene conoidea L., Silene crassipes Fenzl, Silene dichotoma Ehrh. subsp. dichotoma,Silene longipetala Vent., Silene marshallii C.A.Meyer, Silene spergulifolia Bieb., Silene swertiifolia Boiss. Taksonların altısı İran-Turan elementi olup dördünün fitocoğrafik menşei ise bilinmemektedir. Morfolojik çalışma kapsamında taksonların gövde, çiçek, yaprak, meyve ve tohum özellikleri incelenip fotoğraflanmış, karşılaştırma yapılmıştır. Anatomik çalışma kapsamında ise taksonların gövde ve yaprak enine kesitleri, yaprak üst yüzeyi ve yaprak alt yüzeyi incelenip fotoğraflanmış, sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca yaprakların stoma indeksi oranları da belirlenmiştir. Taksonlar Silene cinsinin genel anatomik yapısını yansıtmaktadır. Taksonların kök, gövde ve yaprak anatomileri arasında büyük oranda benzerlikler olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte bazı farklılıklar da gözlenmiştir. Özellikle tohum yüzey morfolojilerinde farklılıklar belirlenmiştir. Tüm bitkilerin biyometrik ölçümleri yapılmış ve sonuçları yorumlanmıştır. Taksonların daha önce araştırılmayan önemli morfolojik karakterleri tespit edilmiş, bunun yanında anatomik özellikleri de belirlenmiştir. Bu verilerin gelecekte yapılacak revizyon çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülerek, taksonomik karakterlerin önem derecelerine göre sınıflandırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal systematic characteristics of certain taxa of the species as a preparation for the Turkey revision. Therefore, morphological and anatomical features of seed of some Silene L. taxons grown in South Eastern Anatolia Region, and identification keys and geographical spread of taxons were studied. The study material consists of ten taxa belonging to six sections. These are respectively; Silene aegyptiaca (L.) L. fil. subsp. ruderalis Coode & Cullen, Silene arguta Fenzl, Silene chaetodonta Boiss., Silene conoidea L., Silene crassipes Fenzl, Silene dichotoma Ehrh. subsp. dichotoma, Silene longipetala Vent., Silene marshallii C.A.Meyer, Silene spergulifolia Bieb., Silene swertiifolia Boiss. six taxa are Irano-Turanian element and the origin phytogeographical of four of them is unknown. Within the scope of the morphological study, stem, flower, leaf, fruit and seed characteristics of the species were examined and photographed, a detailed comparison was conducted. In addition, the leaf stomatal index ratios were also determined. Within the scope of the anatomical study, stem and leaf width, the upper leaf and lower leaf surfaces were examined and photographed, similarities and differences were identified. However, some differences were observed. Differences were identified in particular surface morphology of seed. Biometric measurements of all plants were performed and the results were interpreted. Important morphological characters of species that were not studied previously were identified, as well as anatomical features were determined. Taxonomic characters were classified according to their degree of importance with the purpose of this data will have contribution to the revision studies in future.