Kabaklı göletinin bacillariophyta dışı planktonik algleri üzerine bir araştırma
An investigation on phytoplankton (Except bacillariophyta) of Kabakli pond
  1. Tez No: 392579
  2. Yazar: FEYSEL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL BEKLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kabaklı Göleti'nin fitoplanktonu (Bacillariophyta dışı) ile bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri Ekim 2011–Eylül 2012 tarihleri arasında dört farklı istasyonda incelenmiştir. Kabaklı Göleti fitoplanktonunda Cyanophyta (%20), Chlorophyta (%72), Euglenophyta (%6) ve Dinophyta (%1) divizyolarına ait toplam 80 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen bütün taksonlar Kabaklı Göleti için ilk kayıttır. Araştırma süresince Chlorophyta divizyosuna ait Scenedesmus cinsi, tür çeşitliliğinde bir cins için kaydedilen en yüksek sayı olan 14 takson ile temsil edilmiştir. Tespit edilen türler arasında; Chroococcus minor, Chroococcus dispersus, Scenedesmus bijuga, Scenedesmus dimorphus, Tetrastrum peterfii ve Chlorella sp. örnekleme periyodu boyunca planktonda kaydedilen taksonlar olmasına karşın Phormidium sp., Spirulina sp., Lagerheimia longiseta, Treubaria triappendiculata, Volvox sp., Euglena elastica ve Glenodinium sp. gölde sadece birer ay bulundular. Euglenophyta türleri genellikle yaz aylarında gözlenmiştir. Araştırma süresince tespit edilen pH değerine göre Kabaklı Göleti alkali bir göldür. Bu çalışmada, Kabaklı Göleti'nin Bacillariophyta dışı planktonik alglerini ve alglerin mevsimsel dağılımını belirlemek ve burada yapılacak balıklandırma çalışmalarına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Composition and seasonal distribution of phytoplankton (Except Bacillariophyta) and some physical and chemical characteristics of Kabakli Pond were investigated in four different stations between October 2011–September 2012. A total of 80 taxa belonging to divisions of Cyanophyta (%20), Chlorophyta (%72), Euglenophyta (%6) and Dinophyta (%1) were identified in the phytoplankton composition of Kabakli pond. All of taxa identified were recorded for the first time in this lake. During the study genus Scenedesmus from Chlorophyta division were represented with 14 taxa, the highest number recorded for a genus in diversity. Among the identified species, Chroococcus minor, Chroococcus dispersus, Scenedesmus bijuga, Scenedesmus dimorphus, Tetrastrum peterfii and Chlorella sp. were recorded in the phytoplankton throughout the sampling period. However, Phormidium sp., Spirulina sp., Lagerheimia longiseta, Treubaria triappendiculata, Volvox sp., Euglena elastica and Glenodinium sp. were found only once in the lake. Euglenophyta species were usually observed in summer. According to the pH value determined during the study, Kabakli is an alkaline pond. The purpose of this study was to contribute identification planktonic algae (Except Bacillariophyta) , seasonal distribution and producing fish works of Kabakli pond.