Kırşehir ve Kırıkkale illeri buğday ve arpa ekim alanlarında görülen kök hastalıklarının tespiti
Determination of root diseases in wheat and barley in Kirşehir and Kirikkale provinces
- Tez No: 392628
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SARA DOLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Önemli tahıl üretici durumda olan İç Anadolu Bölgesi'nde, Kırşehir ve Kırıkkale illerindeki buğday ve arpa ekim alanlarında mevcut kök hastalıklarının belirlenmesi amacıyla 2011 yılında survey çalışmaları yapılmıştır. Surveylerde toplanan hastalıklı bitkilerden yapılan izolasyonlar sonucunda Rhizoctonia solani AG 4, Rhizoctonia solani AG 3, binükleat AG I, Waitea cir. var. circinata, Fusarium oxysporum, F. acuminatum, Fusarium chlamydosporum, F. redolens, F. incarnatum, F. equiseti, F. tricinctum, Microdochium nivale, Bipolaris sorokiniana, Ophiosphaerella herpotricha, Alternaria alternata, Embellisia spp., Culvularia inaequalis ve Phaeosphaeria pontiformis etmenleri bulunmuştur. Elde edilen kök patojenleri arasında en yaygın patojenin buğdayda M. nivale ve F. oxysporum; arpada ise F. oxysporum olduğu tespit edilmiştir. İzole edilen fungusların patojenisite denemeleri tohum-hipokotil testi ve bitki testi şeklinde yapılmıştır. Denemeler sonucunda; buğdayda Waitea cir. var. circinata, M. nivale, F. oxysporum, F. acuminatum, F. tricinctum; arpada ise Rhizoctonia solani AG 4, M. nivale, F. oxysporum, F. acuminatum, F. chlamydosporum, F. redolens ve B. sorokiniana patojen olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to determine the root rot diseases, surveys were carried out in wheat and barley sowing areas in 2011 growing season in Kırşehir and Kırıkkale provinces of Central Anatolia Region. As a results of isolation from diseased plants, Rhizoctonia solani AG 4, Rhizoctonia solani AG 3, binükleat AG I, Waitea cir. var. circinata, Fusarium oxysporum, F. acuminatum, Fusarium chlamydosporum, F. redolens, F. incarnatum, F. equiseti, F. tricinctum, Microdochium nivale, Bipolaris sorokiniana, Ophiosphaerella herpotricha, Alternaria alternata, Embellisia spp., Culvularia inaequalis and Phaeosphaeria pontiformis were found. Among the all of the isolates, M. nivale and F.oxysporum were determined the most common root pathogen on wheat, and it has been found to be F. oxysporum on barley. Pathogenicity test were conducted such as hypocotly test and plant test. As a result of tests, Waitea cir. var. circinata, M. nivale, F. oxysporum, F. acuminatum, F. tricinctum on wheat and Rhizoctonia solani AG 4, M. nivale, F. oxysporum, F. acuminatum, F. chlamydosporum, F. redolens, B. sorokiniana on barley were found to be pathogenic.