CHAID ve CART analiz yöntemlerinin uygulamalı karşılaştırılması
CHAID and CART as a practical comparison of analysis methods
- Tez No: 392659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ERYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Veri madenciliği, bilgi keşfedilmesini sağlayan bir tekniktir. Anlamsız büyük verilerden anlamlı veriler elde etmek için, birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Veri madenciliğinde farklı modeller kullanılmaktadır. Sınıflama ve Regresyon ağaçları (Classification and Regression Tress, CART) parametrik olmayan bir metottur. Herhangi bir objenin sınıf üyeliğini bir veya daha fazla bağımsız değişken kullanarak tahmin etmeye yarayan ağaç modelidir. Otomatik ki-kare etkileşim tekniği (Chi-squared Automatic Interaction Detector, Chaid) sınıflandırılmış bağımlı değişkenlerin tanımlanması ve analizi için kullanılır. Akademik erteleme eğilimi, bireylerin yerine getirmesi gereken sorumlulukları belirlenen süre içerisinde yapmama veya geciktirmesidir. Üniversite öğrencilerinin akademik erteleme eğilimini etkileyen nedenler Cart ve Chaid teknikleri analiz edilip, kullanılan yöntemler karşılaştırılmıştır. Kullanılan yöntemlerle elde edilen ağaç yapıları belirlenip farklılıklar nedenleri ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Data mining engineering is a technique that provides to explore information. It is commonly used in several areas in order to derive specific and meaningful data from large and meaningless data. Different models are used in data mining engineering. Classification and Regression Trees (CART) is a nonparametric method. It is a tree model which estimates class membership of any object by using of one or more independent variable. Chi-squared Automatic Interaction Detector (CHAID) is used for the aim of identifying and analysing classified dependent variables. Academic postponement tendency is individual's attitudes in order to not fulfil the responsibilities or postpone the responsibilities within the time specified. The reasons are affecting undergraduates academic postponement tendencies have been analysed by using of Cart and Chaid techniques and the methods were used have been compared. Derived tree structures by used methods have been determined and the differences provided with the reasons.