IMSI catcher tespit yöntemleri tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of methods for detecting active IMSI catcher
- Tez No: 392658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK SAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
GSM, mobil terminaller tarafından kullanılan ve standartları Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen ikinci nesil hücresel ağ standardıdır. GSM, 25 yıllık bir teknoloji olmasına rağmen %90 market payı ile dünyada en yaygın kullanılan mobil iletişim sistemi olup, 219 ülke ve bölgede kullanılmaktadır. GSM'in yaygın kullanımına rağmen GSM'e ait güvenlik sorunları devam etmekte ve bu açıklar bilgi güvenliğini önemli ölçüde tehdit etmektedir. Söz konusu güvenlik açıkları arasında uçtan uca kriptolamanın bulunmaması, mobil terminal ile baz istasyonu arasında bulunan hava arayüzündeki kripto zafiyeti ve mobil terminal ve baz istasyonu arasında karşılıklı doğrulamanın olmaması öne çıkmaktadır. Mobil terminal ve baz istasyonu arasında karşılıklı doğrulamanın olmaması, ortadaki adam (man-in-the-middle) saldırılarına kapı aralamakta ve baz istasyonları ve mobil terminallerin saldırıya uğramasına neden olmaktadır. Ayrıca söz konusu saldırı ile mobil terminalin kimliğinin çalınması, tele kulak, mobil terminal ve baz istasyonu sahteciliği ve diğer ortadaki adam saldırıları sahte baz istasyonları kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu sebeple sahte baz istasyonu saldırılarının tespit edilmesi, kullanıcıların ve operatörlerin bu saldırılardan haberdar edilmesi oldukça önemlidir. Yapılan çalışmada öncelikle sahte baz istasyonu saldırıları konusunda literatür taraması yapılıp, bahse konu saldırılar analiz edilmiş olup, bu saldırıların tespit edilmesine yönelik bir algoritma geliştirilmiştir. Ayrıca, gerçek veriler kullanılarak simülasyon yapılıp, sahte baz istasyonu saldırılarının geliştirilen algoritma ile tespit edilebilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
GSM, is a standard developed by European Telecommunications Standards Institute.GSM is second generation digital network protocols and developed for mobile terminals. Although GSM is 25 years old technology, it has 90% market share and is available in 219 territories. GSM has some security problems despite the common usage and these security problems seriously threaten information security. Deficiency of end-to-end encryption, weak encryption in air interface between mobile terminal and base station, lack of mutual authentication between base station and mobile terminal are the best known security leaks of GSM. Lack of mutual authentication between base station and mobile terminal causes man-in-the middle attacks and also causes various attacks targeting mobile stations and base stations. In addition, by using fake bts attacks, attackers can get mobile terminal identity, eavesdropping, impersonation of mobile terminal and base station and other types of man-in-the-middle attacks. Therefore, detection of fake bts attacks then warning mobile terminal users, GSM operators and even security forces would be pretty important. In this work, literature review about fake bts attacks has been done and fake bts attacks are analyzed. Then, fake bts attack detection algorithm is developed. Besides, by the help of proposed algorithm, feasibility of fake base station attack detection, has been shown by simulation which is based on real GSM network values.