Farklı kaynaklardan izole edilen laktik asit bakterilerinin bazı probiyotik özelliklerinin belirlenmesi
Determining some probiotic properties of lactic acid bacteria isolated from different sources
  1. Tez No: 392705
  2. Yazar: HANDE ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OSMANAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, fermente gıdalardan, yeni doğan bebek gaitasından ve vajinal sekresyondan olmak üzere farklı kaynaklardan izole edilen 40 adet izolat kısmi karakterizasyonunun ardından rastgele primerlerin kullanımı ile RAPD PZR işlemine tabi tutulmuştur. RAPD profilleri farklılık gösteren gram pozitif ve katalaz negatif özellikteki izolatlar 16S rDNA bölgeleri PZR ile çoğaltılıp, ürünlerin saflaştırılması sonrasında 16S rDNA dizi analizleri yapılmıştır. Dizi analiz sonuçlarına göre toplamda 12 adet farklı laktik asit bakterisi (LAB) tanımlanmıştır. Bu LAB'leri; Lactococcus lactis OZH1, Pediococcus pentosaceus OZH2, Lactobacillus sakei OZH3, Lactobacillus fermentum OZH4, Lactobacillus delbrueckii OZH5, Enterococcus faecalis OZH6, Enterococcus faecium OZH7, Lactobacillus plantarum OZH8, Lactobacillus sakei OZH9, Lactobacillus brevis OZH10, Pediococcus acidilactici OZH11 ve Lactobacillus helveticus OZH12 olarak tanımlanmış ve adlandırılmıştır. Yalnızca OZH2 suşu bakteriyosin üreticisidir. Bu 12 adet suş ve Lactobacillus plantarum suşu probiyotik özellikleri araştırılmak üzere; antibiyotik duyarlılıkları, düşük pH ve pepsine karşı direnç özellikleri, pankreatin ve safra tuzuna direnç özellikleri ve de hemolitik aktiviteleri bakımından testlere tabi tutulmuştur. Tüm bu testlerin sonucunda EFSA tarafından belirlenmiş probiyotik kriterlere uygun olan uygun antibiyotik direnç aralığında, düşük pH ve pepsine, pankreatine ve safra tuzuna dirençli olan ve de γ-hemolitik aktivite özelliği gösteren suşlar olarak OZH3 ve OZH8 suşları seçilmiştir. Bu iki suş in vivo ortamda gastrointestinal sistemden (GİS) transitlerinin araştırılıp canlılıklarını koruyarak uygun oranlarda geçişlerinin saptanmasının ardından probiyotik olma yolunda gelecek vaad eden suşlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 40 isolates that isolated from different sources which as fermented food, newborn faeces and vaginal secretions were subjected to RAPD PCR process with use of random primers after their partial characterization. 16S rDNA sequence analysis of the isolates showing differences in RAPD profiles and have gram positive and catalase negative properties were performed after PCR amplification of the 16S rDNA region and purification of the product. A total of 12 different lactic acid bacteria (LAB) were identified according to the sequence analysis results. Theese LABs were defined and named as Lactococcus lactis OZH1, Pediococcus pentosaceus OZH2, Lactobacillus sakei OZH3, Lactobacillus fermentum OZH4, Lactobacillus delbrueckii OZH5, Enterococcus faecalis OZH6, Enterococcus faecium OZH7, Lactobacillus plantarum OZH8, Lactobacillus sakei OZH9, Lactobacillus brevis OZH10, Pediococcus acidilactici OZH11 and Lactobacillus helveticus OZH12. OZH2 strain is the only bacteriocin producer among them. Theese 12 strain and Lactobacillus plantarum strain have been subjected to tests for their antibiotic sensitivity, resistance to low pH and pepsin properties, pancreatin and bile salt resistance characteristics and hemolytic activity to investigate their probiotic properties. As a result of theese tests, OZH3 and OZH8 strains were selected as showing the properties that appropriate antibiotic resistance range, resistant to low pH, pepsin, pancreatin and bile salt and γ-hemolytic activity which is determined by EFSA in accordance with the probiotic criteria. These two strains were identified as promising to be probiotic strains upon investigation of transition from gastrointestinal interventions and determination of the passage in the appropriate proportions maintaining the viability in vivo conditions.