Atıksulardan Remazol blue BB gideriminde Gonium sp. kullanımı
Bioremoval of Remazol blue BB from waste water by Gonium sp. biomass
  1. Tez No: 392706
  2. Yazar: GİZEM BODUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü Biyoteknoloji Araştırma Laboratuvarı kültür koleksiyonunda bulunan, Chlorophyceae sınıfına ait Gonium sp. mikroalgi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan boya örneği Denizli ilindeki Çiçek Tekstil Fabrika'sından alınmıştır. Gonium sp. mikroalginin atıksulardan Remazol Blue BB (Reactive Blue 220) giderimine olan etkisinin belirlenmesi amacıyla; Remazol Blue BB içeren BG11 besiyerinde geliştirilen mikroalgin; farklı pH değerlerinde (6, 7, 8, 9 ve 10), artan boya (25, 50, 75 ve 100 mg/l) ve biyokütle (0,4-0,6-0,8-1,0 g/l) konsantrasyonlarındaki boya biyogiderim kapasitesi araştırılmıştır. Denemeler sonunda mikroalgin en yüksek boya giderimini pH 8'de yaptığı görülmüştür. Artan boya konsantrasyonlarının biyogiderimi olumsuz etkilediği ve en yüksek biyogiderimin düşük boya konsantrasyonunda (26.2 mg/l) %84.2 olarak gerçekleştiği bulunmuştur. Biyokütle konsantrasyonlarındaki artış (0.21-0.53 g/l) biyogiderimi olumlu etkilemiş, boya biyogiderimi % 96.8'e yükselmiştir. Sonuçlar tez çalışmasında kullanılan mikroalgin tekstil atıksularının arıtımında başarıyla kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the eukaryotic microalgae, Gonium sp. (Chlorophyceae) isolates were provided from Culture Collection of Ankara University, Biology Department, Biotechnology Research Laboratory. The dyestuff sample was obtained from Çiçek Textile Fabric in Denizli / Turkey. In order to determine the effect of the removal Remazol Blue BB (Reactive Blue 220) from wastewater by microalgae different pH values (6,7,8,9,10), increasing dye concentrations (25,50,75,100 mg/l) and increasing microorganism concentrations (0,4-0,6-0,8-1,0 g/l) to the dye removal capasity of the Gonium sp. in BG11 media containing Remazol Blue BB were investigated. The experimental highest dye treatment was found to be at pH 8. The results showed that, increasng dye concentrations affect negatively the biological treatment and the highest dye treatment value 84.2% was achieved at low dye concentrations (26.2 mg/l). When the biomass consentrations were increased (0.21-0.53 g/l) the highest dye treatment value was obtained 96.8% and effected the biological treatment positively. To the results, the microalgae used in this study can be used for the textile dye treatment successfully.