Bor içeren nano hidroksiapatit seramiklerin insan kaynaklı mezenkimal kök hücreler ile etkileşimi ve osteoporozlu tavşan uzun kemiklerine etkileri
The interaction of hydroxyapatite nano-ceramics comprising of boron with human drived mesenchymal stem cells and its effects on rabbits' long bones with ovariectomy
- Tez No: 392773
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Biotechnology, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kemik erimesi olarak da bilinen, kemik dokunun mineral kaybı ile sağlamlığını ve yapısını kaybetmesi sonucu kemik kırıklarına kadar varabilen bir metabolik kemik hastalığı olan osteoporoz (OP)'un, yaygınlık ve önemi, birçok çalışmaya ilham verecek niteliktedir. Özellikle OP sonrasında oluşabilecek kırıkların önüne geçilmesini amaçlayan bu çalışmada iki ana aşama bulunmaktadır. Bunlardan ilki mezenkimal kök hücrelerin B-nHAp seramik malzememiz ile etkileşimlerini kapsarken, ikincisi bu seramik malzemelerin çeşitli varyasyonlarının osteoporotik tavşanların femurlarına uygulanmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis (OP), also known as bone loss, is a metabolic bone disease which can cause bone fractures at most as a result of the bone tissue's mineral, strength and structure loss, and the prevalence and importance of which are such that it will give inspiration to many studies. In this study which aims to prevent, particularly, the fractures that can occur after OP, there are two main stages. While the first of these comprises the interaction of mesenchymal stem cells with our B-nHAp ceramic materials, the latter involves the application of diverse variations of these ceramic materials to the femur of osteoporotic rabbits.