Phase I analysis of variables type correlated data
Nitelik tipi korelasyonlu veri için faz I analizi
- Tez No: 392776
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANER TESTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İstatistiksel süreç kontrolünde, kontrol grafikleri Faz I ve Faz II olmak üzere iki aşamalı olarak uygulanmaktadır. Faz I aşamasında, süreçle ilgili geriye dönük analizler yapılarak sistemin kontrol altında olduğu duruma ait parametreler tahmin edilir. Elde edilen güvenilir limitler, Faz II aşamasında süreci gerçek zamanlı izlemek için kullanılır. Birçok gerçek endüstriyel uygulamada süreç parametreleri bilinmemekte ve bu nedenle de Faz I analizinin yapılması gerekmektedir. Faz II aşamasındaki çevrimiçi gözlem performansları, Faz I analizi sonuçlarından etkilenmektedir. Ayrıca gerçek endüstriyel süreçlerin birçoğunda gözlemler bir zaman serisi olarak önceki gözlemlere bağımlıdır. Otokorelasyon olduğu zaman, Faz I uygulaması esnasında kontrol dışına çıkan gözlemlerin süreç dışında bırakılması, süreç parametrelerinin tahminlerini ve kontrol grafiğinin performansını etkilemektedir. Bu tezde, bağımlı gözlemlerin Faz I analizi incelenmiştir. Otokorelasyonlu gözlemler için Faz I analizinde nasıl bir yaklaşım izlenmesi gerektiği ve bu yaklaşımın Faz II aşamasındaki kontrol grafiklerinin performansına olan etkileri incelenmiştir. Yapılan simülasyon çalışmasında, özbağlanımlı AR(1) süreci ele alınmış ve Faz I analizinde iki ekstrem durumun etkileri incelenmiştir. Bu durumlar, parametre tahmini öncesinde tüm aykırı gözlemlerin süreç dışında bırakıldığı durum ve tüm aykırı gözlemlerin süreç içerisinde bırakıldığı durumdur. Faz I aşamasındaki parametre tahminleri aşamasında, her iki durum için de En Büyük Olabilirlik ve Koşullu Kareler Toplamı tahmin edicilerinin performansları incelenmiştir Faz I sonunda elde edilen tasarımlar kullanılarak Faz II aşamasında kontrol grafiklerinin ortalama tespit uzunluğu (ARL) performansları hesaplanmıştır Bu araştırmanın sonunda elde edilen sonuçlar, otokorelasyonlu bir veride %2 oranında aykırı gözlemin bulunmasının bile Faz I aşamasındaki parametre tahminlerini ve Faz 2 aşamasındaki kontrol grafiği performansını negatif bir şekilde etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Phase I analysis of a control chart implementation comprises parameter estimation, chart design, and outlier filtering, which are performed iteratively until reliable control limits are obtained. These control limits are then used in Phase II for online monitoring and prospective analyses of the process to detect out-of-control states. Although a Phase I study is required only when the true values of the parameters of a process are unknown, this is the case in many practical applications. In this thesis, AutoRegressive models of order 1, AR(1), are considered and the effects of two extreme cases for Phase I analysis are studied; the case where all outliers are filtered from the data set (parameter estimation from incomplete but clean data) and the case where all outliers remain in the data set during estimation. For estimating the parameters under both cases in Phase I, performance of the maximum likelihood and conditional sum of squares estimators are evaluated. As an approach to evaluate control charts, firstly control chart is designed with the estimated parameters and then average run length performance for Phase II is computed by using the obtained design. Results indicate that presence of outliers may have severe effects on the estimates of control chart parameters. Moreover, the effect of not detecting outliers in Phase I can be also severe on the Phase II application of a control chart. A real world example is provided to illustrate the proposed method and importance of an appropriate Phase I analysis.