Higgs kütlesi ve doğallık sorunu
Higgs mass and the naturalness problem
  1. Tez No: 392777
  2. Yazar: ÖZGÜN MUSTAFA ÖZŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE BOZ EVİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Standart Model'in olağanüstü başarılarına ve Higgs'in keşfinden sonra bir teori statüsüne yükselmesine karşın, halen çözüm bekleyen pek çok sorun mevcuttur. Sorunların çözümü için Standart Model'in ötesine geçebilmek gerekmektedir. Bu eşiğe ulaşabilmek için hiç kuşkusuz Model'in cevaplayamadığı soruların, çıkış noktalarının iyice kavranması gerekir. Aslında, tez kapsamında hedeflenen de budur. Şöyle ki, bu çalışmada esas olarak Standart Model'in öğrenilmesi ve Higgs'in keşfinden sonra çözüm bekleyen en temel sorunlardan biri olan doğallık probleminin anlaşılmasına odaklanılmıştır. Bu doğrultuda, Standart Model'in temelini teşkil eden simetriler, korunum yasaları ve ayar kuramları incelenerek, Standart Model'de çok önemli bir yere sahip olan Higgs mekanizması ayrıntılı bir şekilde çalışılmıştır. Ardından, doğallık sorununun üzerinde yoğunlaşılarak, bu problem için önemli bir hazırlık basamağı oluşturan Higgs'in kütlesine fermiyonik halka diagramlarından gelen kuantum düzeltmeleri, boyut regülarizasyonu çerçevesinde ayrıntı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the great success of Standard Model, there are still many problems awaiting for solutions. It seems that to solve these problems one needs to go beyond the Standard Model. To achive this ultimate goal, the first step is to understand the Standard Model and its fundamentals. The next step is to acquire a thorough understanding of the challenging open problems in the framework of the Standard Model. This is essentially what is done in this thesis. Namely, the primary aim in this study is first to gain expertise on the Standard Model, focusing particularly on the naturalness problem, which is the most fundamental problem awaiting for a solution after the discovery of the Higgs boson. In line with these objectives, symmetries and conservation laws, essentials of gauge theories, spontaneous symmetry breaking and the Higgs Mechanism, which occupies an important place in the Standard Model are studied in great detail. Then, by concentrating on naturalness problem, the reasons why the Standard Model can be considered as an effective field theory are discussed. The fermionic loop corrections to the Higgs mass, which constitute a crucial input to the naturalness problem, and the techniques of dimensional regularization scheme are studied in detail.