Paket yönlendirme yardımı ile mobil internet servis sağlayıcı ağlarının izlenmesi
Monitoring internet service provider networks with the help of package routing
  1. Tez No: 392836
  2. Yazar: TAHİR AYKUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mobil internet teknolojisinin hızla ilerlemesi, buna paralel olarak artan kullanıcı ve uygulama sayıları ile birlikte bu hizmeti veren servis sağlayıcı ağlarıda büyüyerek karmaşık bir hal almıştır. Bu karmaşık yapı içerisinde ağdaki problemleri en kısa sürede tespit etmek gerek müşteri gerek firma açısından hayati önem taşımaktadır. Mevcut durumda erişim problemleri çoğunlukla müşteri şikayetleri sonucu fark edilmektedir. Bu çalışmada erişim problemlerinin en kısa zamanda tespit edilmesi amacıyla ağda kullanılan cihazların çeşitli özelliklerinden faydalanılmıştır. Çalışma, mobil internet servis sağlayıcısı ağına uygulanarak işlevselliği test edilmiştir. Bu tez çalışması mobil internet servis sağlayıcısı firmasında teknik ve yönetim ekipleri ile tartışılarak ve destek alınarak geliştirilmiş olup ihtiyaçlara ve gereksinimlere uygun olarak ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the rapid growth of the mobile Internet technology and the rising number of users and applications in parallel with this growth, the networks of the service providers have become larger and more complicated. Detecting the problem in the shortest time in this complicated mobile network has a vital importance by means of both the service provider companies and the customers. In the current situations, the access problems are mainly recognised by the reports from the customer complaints. In this study, in order to detect the access problems in the shortest possible time, the capabilities and specifications of the devices on the network were used. This study was applied to the mobile service provider network to test its functionality. This thesis study, designed according to the mobile network needs and requirements, was prepared in the mobile service provider company by discussing with its technical and executive teams and with the help of those teams.