Housing tranformation in Erbil and gated community development: The case of Italian city
Erbil'de konutun dönüşümü ve korunaklı ve yerleşimler: İtalyan sitesi örneği
  1. Tez No: 392842
  2. Yazar: MUSTAFA YUNS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY ÜNSAL GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aynı zamanda yeni bir yaşam biçimini de ima eden korunaklı yerleşimler son yıllarda ilgili literatürde üzerinde çokça tartışılan konulardan biri olarak belirmektedir. Duvarla çevrili ve girişin kontrollü/kısıtlı olduğu korunaklı yerleşimler hem konut bloklarını şehirden, şehri de bu yeni yerleşimlerden izole etmekte; hem de yatırımcıların pazarlama stratejileri gereği belli (çoğunlukla üst) gelir gruplarına hitap etmeleri nedeniyle gelire dayalı sosyal ayrışmayı ve kutuplaşmayı desteklemektedir. 2003 yılından itibaren Irak'ta yaşanan politik, ekonomik ve sosyal değişimler Erbil'in kentsel karakterini önemli ölçüde etkilemiş ve bağlı olarak konut üretim biçimlerinin ve stoğunun da değişimine neden olmuştur. Korunaklı yerleşimler bu bağlam içerisinde, Erbil'de yeni konut gelişmeleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olmanın yanısıra hem inşa edildikleri bölgelerdeki mahalle yaşantısı ve genel olarak kent dokusunu, hem de kentlilerin yaşam deneyimini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu tez, korunaklı yerleşimlerle ilgili literatürün taranmasının ardından sürecin tüm paydaşları ile gerçekleştirilen niteliksel alan çalışması ile Erbil'de korunaklı yerleşimlerin ortaya çıkış nedenlerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Seçilen örnek olarak İtalyan Sitesi'nin sakinleri ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler, kentlileri korunaklı yerleşimlerde yaşamaya iten etkenleri, bu olgunun sosyal ilişkiler, aidiyet ve yaşam biçimi üzerine etkilerini araştırmaktadır. Ayrıca konut sakinlerinin yanısıra yerel hükümet temsilcileri , mimar ve yatırımcılar gibi tüm aktörleri kapsayan çalışma, Erbil'de özellikle gelecekteki konut politikalarına (korunaklı yerleşimlere odaklı) yönelik stratejilerin geliştirilebilmesi adına önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In last few decades Gated communities have become one of the most controversial subjects in the related literature after they emerged as a new way of life. Gated communities refer to neighborhoods surrounded by walls with a restricted access gates that isolates the neighborhood from the city and vice versa. And since the marketing strategies of the investors target certain income groups each community appeals residents of a certain income which only increases concerns of social segregation based on income and polarization of society. The political, economic and social shift in Iraq after 2003 led to a dramatic change in urban character of Erbil, as the result the housing stock and production has gone through a transformation and gated communities became a distinguishable trend in housing developments. They have a considerable impact on neighborhoods and the city as a whole as well as on the quality of urban life of people. Based on a literature survey and a qualitative survey –in-depth interviews- with all the stakeholders of the process to reveal various drivers of change in the housing stock in Erbil this thesis studies the reasons behind emergence of this phenomenon in Erbil. Through in-depth interviews with case study (Italian city) dwellers it explores the factors that motivated them to choose gated community style living, investigating whether this phenomenon influences the social relations, sense of belonging/place attachment and lifestyle of its dwellers. Moreover benefiting from the research carried out with all stakeholders, including local government representatives, architects and investors in addition to dwellers of the case study, it aims to provide a solid base for developing strategies for future housing policies in Erbil.