Toplu taşıma türleri arasında entegrasyonun önemi ve bu kapsamda Ankara Çayyolu örneğinin incelenmesi
The importance of the entegration between the public transportaion modes and investigation of example of Ankara-Çayyolu
- Tez No: 392856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ankara kentinde oluşan çevre sorunlarına çözüm üretilebilmesi amacıyla, kentin çanak dışına çıkılmasının fikirleri geliştirilmiş ve 1990 Ankara Nazım İmar planı kararları ile kent, batı ve güney-batı istikametinde yayılma sürecine girmiştir. Bu koridorlarda tanımlanan kentsel faaliyetler (kamu, ticaret…vb.) çevresindeki alanların prestijini artırmış ve konut alanlarını da beraberinde getirmiştir. Çayyolu Bölgesi, Ankara kentinin güney-batı koridorunda olan Eskişehir Yolunda plan kararları çerçevesinde kamu alanlarının yer seçmesiyle prestiji artan ve günümüzde orta-üst gelir grubunun tercih ettiği bir yerleşim alanı olmuştur. Ancak Çayyolu bölgesinde artan nüfusla birlikte, bölgeyi şehir merkezine bağlayan koridor üzerinde trafik açısından sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. Bu çalışma ile Ankara Metrosu (M2) ile lastik tekerlekli toplu taşıma sistemleri arasında sağlıklı bir entegrasyon kurulması sağlanarak, her geçen gün artan trafiğe, sıkıntılar yaşanan toplu taşıma sistemine çözüm getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
To solve the environmental problems in Ankara, the idea which is spreading of the city were developed and according to the decisions of the 1990 Ankara Master Plan, the spreading has started in the western and south-western directions. Urban activities (public, business,…etc.) which are situated through these directions, enhanced the prestige of the surrounding area and has brought in residential areas. Because of the public spaces situated according to the plan's decisions on Eskişehir Road which is the south-west corridor of Ankara City, Çayyolu district, has been a prestigious residential area where has been prefered by the upper-middle income group. However, with the growing population in the Çayyolu district on the corridor connecting the city center began to experience problems in terms of traffic. Aim to this study is generating a healty integration between Ankara Metrosu (M2) and EGO buses, to try being a solution for increasing traffic in every day and the difficulties experienced by the public transport system.