Enerji depolamasında nanoteknoloji uygulamaları: Tekstil örneği
Nanotechnological applications to energy storage: Textile case
- Tez No: 392864
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji ve Çevre Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde fosil yakıtların çevreye verdiği zarar artık açık biçimde ortaya çıkmış ve bu yakıt kaynaklarının zamanla tükenmesiyle de alternatif kaynak arayışları hızlanmıştır. Bu alternatif kaynakların başında gelen yenilenebilir enerji kaynakları için de kullanım kolaylığı sağlaması açısından depolama sorunu baş göstermektedir. Bu çalışmada, yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğuna kısaca değindikten sonra, güneş enerjisini nanoteknolojik metotlarla geliştirilen kullanım alanları anlatılmıştır.Bu kullanım alanlarından biri olan tekstilde güneş enerjisinin doğrudan kullanımınısağlayan fotovoltaik materyallerin üretim metotları araştırılmıştır. Son bölümde de farklı maddelerden yapılabilecek fotovoltaik liflerin malzeme ve son ürün maliyetlerini hesaplanarak küçükbir ölçekte parametreleri karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, gelecek için daha verimli bir yenilenebilir enerji kaynağının tanınmasını amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays it is clearly revealed that fossil fuels are harmful for environment and also running out of these fuels is accelerated the seeking for alternative resources. However storage problem is coming along with renewables. In this study, usage areas of solar energy developed by the methods of nanotechnology are told after a brief explanation of what the renewables are. Afterwards production methods of photovoltaic materials, made solar energy directly use for textile, are investigated. In the last chapter, parameters for small-scaled photovoltaic fibres, each of which produced by different materials, are compared in the means of material and final production expenses. This study aims to recognize a more efficient renewable resource