Pulmoner arter doku dopplerinin tanımlanması ve pulmoner hipertansiyonu olan ve olmayan olgular arasında pulmoner arter doku doppler açısından farkın araştırılması
Defining of pulmonary artery tissue doppler imaging, and investigation of the differences in patients with and without pulmonary hypertension in terms of pulmonary artery tissue doppler
  1. Tez No: 392887
  2. Yazar: SELÇUK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANEFİ YEKTA GÜRLERTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pulmoner hipertansiyonda tarama amaçlı kullanılan yöntem ekokardiyografidir. Ancak triküspitkapak yetersizliliği olmayan olgularda pulmoner arter basıncınekokardiyografi ile belirlenmesi güçtür. Çalışmamızın amacıdoku Dopplerinin tanımlanması ve pulmoner arter basıncının hesaplanması için kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza Mart 2013 ile Mart 2014 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 180 olgu dahil edildi. Olguların 60 tanesi pulmoner hipertansiyonlu hastalardı. Pulmoner arter basıncı normal olan olgular kontrol grubuna dahil edildi. Pulmoner arter doku doppler kaydı parasternal kısa aks yaklaşımda ana pulmoner arter üzerinden ve suprasternal yaklaşımda sağ pulmoner arter üstünden alındı. Alınan kayıtlardan erken sistolik dalga, geç sistolik dalga, sistolik dalgalar arası süre ve erken sistolik dalganın akselerasyon zamanı tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Transthoracic echocardiogram the screening method for pulmonary hypertension. However, it is difficult to determine the pulmonary artery pressure in cases without tricuspid insufficiency. The goal of our study is to figure out whether tissue Doppler evaluation of pulmonary artery can be used for estimating (measuring) pulmonary artery pressure. 180 cases, who were registered to Trakya University Cardiology Clinic between March 2013 and March 2014 were included in our study. Sixty of the cases had pulmonary hypertension. Control group included subjects with normal pulmonary artery pressure (n:120). Pulmonary artery tissue Doppler data was recorded from main pulmonary artery in short axis view and from right pulmonary artery in suprasternal view. Early systolic peak velocity, late systolic peak velocity, time intervals between systolic peaks and early systolic peak acceleration time were measured based on the data recorded.