Türkiye doğal gaz ithalatının incelenmesi ve sayısallaştırılmış Swot analizi ile irdelenmesi
Research of natural gas imports and examining of the quantification Swot analytical method in turkey
- Tez No: 392943
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE BERİL TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Energy, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında; ülkemiz adına önemli enerji kaynaklarından biri olan doğal gaz, diğer enerji kaynakları ile birlikte değerlendirilmiş ve toplam enerji üretimi ve tüketimi içerisindeki yeri incelenmiştir. Ülkemizin doğal gaz ile tanışmasından bu yana geçen süre içerisinde gelişimine ve artan önemine değinilmiş, bu doğrultuda ortaya çıkan ihtiyaç kapsamında gerçekleştirilen doğal gaz ithalatı ve iç piyasa satışı araştırılmıştır. Ayrıca; ülke olarak neredeyse tamamını, yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ithal ettiğimiz bu enerji türünün ithalatının değerlendirilmesi için başlangıç olarak SWOT analizi yapılmış ve ithalat konusunda güçlü ve zayıf yanlarımızı içeren içsel faktörlerin yanı sıra, fırsat ve tehdit içeren dışsal faktörler belirlenmiştir. Belirlenen bu değerlere öncelik değeri verilerek SWOT analizi sayısallaştırılmış ve önem dereceleri analiz edilmiştir. Buna ek olarak; Türkiye'nin doğal gaz ithalat konusunun irdelenmesi amacı ile TOWS matrisi oluşturulmuş ve ithalat konusunda ülkemiz adına stratejiler geliştirilmeye çalışılmıştır. İçsel ve dışsal faktörler üzerinden belirlenmiş stratejilere önem derecesine göre değer verilmiş ve TOWS matrisi de sayısallaştırılıp, analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Thesis; natural gas, which is one of the most important energy source for our country, was considered in conjunction with other energy sources and examined to level of production and consumption in Turkey's total energy. To start using of natural gas and growing importance of our country was mentioned in the last period, and in this direction, the natural gas imports and domestic sales were investigated. Furthermore; SWOT analysis was conducted to assess the starting in almost all imported of natural gas, which we have imported within the framework of international agreements. Including our strengths and weaknesses in the internal factors and opportunities and threats in the external factors were identified about imports. Giving a priority value for the specified value was digitized the SWOT analaysis and severity are analyzed. In addition; TOWS matrix of Turkey's natural gas imports with the aim of examining issues were created. On behalf of our country was trying to develop the import strategies. The strategies, which was identified by way of internal and external factors, were given the values which was based on the degree of importance to the strategy, and TOWS matrix also digitized, and analyzed.