Toplumsal yaşamda facebook bağımlılığı: Konya örneğinde bir saha araştırması
Facebook addiction in social life: A survey research in Konya example
- Tez No: 393099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
İnternetin hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte insanların yoğun bir biçimde kullanmaları ve hayatlarının bir parçası haline gelmesi de göz ardı edilemez bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. İnternet ve bağlantılı teknolojiler kendi kullanıcılarını yaratmaktadır. Daha önce hiç bir şekilde internetle ilişkisi olmamış bireyler, ortaya yeni çıkan uygulamalar sayesinde internetle tanışmaktadır. Bu uygulamaların en önemlilerinden biri de sosyal ağlardır. Teknolojideki ilerleme ile birlikte Web 2.0 teknolojisinin getirdiği bir yenilik olan ve etkileşimliliğe izin veren sosyal ağlar, başta gençler ve kadınlar olmak üzere toplumun her kesiminden çok sayıda insanı kendisine bağlamaktadır. Bu bağlanma süreci bazen aşırı ve patolojik kullanım ile sonuçlanmakta, nihayetinde de bağımlı ve bağımlı adayı olan kullanıcılar karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda Facebook, bağımlılık sürecini en iyi temsil eden sosyal ağlardan biridir ve bundan sonra da Facebook, bağımlılık temelinde birçok araştırmaya konu olmaya devam edecektir. Toplumsal yapıda yer alan tüm insanların, Facebook kullanım alışkanlıklarını, kullanım motivasyonlarını ve Facebook bağımlılıklarını anlamaya yönelik bu çalışma Medya Bağımlılığı perspektifinden hareketle rastlantısal örneklem tekniği kullanılarak seçilen Konya'daki 792 katılımcı üzerinde yapılan anket çalışmasının cevapları, T-testi, Ki-kare testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve de faktör analizi gibi istatistiki testler kullanılarak yorumlanmış ve faktörler açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, araştırmaya katılanların % 2.9'unda Facebook bağımlılığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların % 43.2'lik kısmı ise Facebook bağımlılığı riski taşımaktadır. Bağımlılığın cinsiyete yönelik analizleri ise kadınların erkeklerden daha fazla bağımlılık gösterdiği yönündedir. Araştırma sorusuna cevap verenlerin haftalık Facebook kullanım sıklığı ve günlük kullanım süresi artııkça Facebook bağımlılık düzeylerinde de bir artış yaşanmaktadır. Katılımcıların Facebook bağımlık düzeyi; arkadaşlık-rahatlama, sosyal etkileşim, bilgi arama ve kolaylık faktörleriyle bağlantılı biçimde artış göstermektedir. Yine katılımcıların Facebook bağımlılık düzeyi ile yalnızlık ve Facebook'a güven düzeyi arasında anlamlı korelasyon bu araştırma ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As the internet penetrated to our lives, and its intensive use by people and being part of their lives, it has become an inevitable fact that this stands in front of us as it is an undenaible reality. Internet and its related technologies create their own users. Indivuals who have never had any links to internet, as a result of new applications, had been introduced to internet. One of the most important applications of these is social networks. With the advancement of the technolgy, the innovation of Web 2.0 design enabling the facilitation of social networks interaction and it connects numerous people from every segment of society, primarily young people and women to itself. This addiction process occasionaly yields with the excessive and problematic use of social media/networks, as a result, addicted and candidates of addicted people arise. In this context, one of the best social networks which represent this addiction process is Facebook and this social network will be the continous subject of argument of the studies in the basis of addiction. This study attempts to explain the habbits of Facebook use, motivations of Facebook use, people's addiction to Facebook in social structures was worked out in the perpective of Media Dependency Approach by using random sampling of applied to questionnaire to 792 subjects/samples in Konya, Turkey and the results of survey analysis measured by using statistically methods like T-Test, Chi-Square, one way varience analysis, correlation analysis and factor analysis were interpreted and factors were tried to explain. According to the outcomes of this study, 2.9 % of the people who participated to survey are addicted to Facebook. On the other hand, 43.2 %of people who participated to survey generated the risky group of people considered addicted to Facebook. In the test of addiction by gender, the results showed that the women were more addicted to Facebook than men. The participants' Facebook addiction level increase when weekly usage and daily usage of them increase. The addiction level of participants increases in relation to the factors of friendship- relaxation, social interaction, information research and simplicity. It shows that, there is a meaningful coralation between the participants' Facebook addiction level and loneliness and also between trust level to Facebook.