Birleşme ve devralma işlemlerinden kaynaklanan uyuşmazlıklar ve tahkim
Disputes arising out of mergers and acquisitions transactions and arbitration
  1. Tez No: 393158
  2. Yazar: ALİ ERGİN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Ekonomik düzende önemli etkileri olan ve Türk Hukukunda birleşme ve devralma kavramı ile anlatılan mergers and acquisitions işlemleri ile sıklıkla karşılaşılan bugünkü dünya düzeninde, bu işlemlerin ne gibi uyuşmazlıkların doğmasına neden olabileceği, bu uyuşmazlıkların çözümlenmesinde sıklıkla tercih edilen tahkimin ne gibi avantajlar ve özellikler gösterebileceği bu çalışma ile anlatılmaya çalışılacaktır. Çalışmamız birleşme ve devralma işlemlerinden kaynaklanan uyuşmazlıkların tespit edilmesi ve bu uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözümlenmesi şeklinde iki bölüme ayrılmaktadır. Nihayet bu çalışma ile birleşme ve devralma işlemlerinden ne gibi uyuşmazlıkların doğabileceği ve bu uyuşmazlıkların çözümlenmesi için tahkim yolunun tercih edilmesinin ne gibi avantajlar ve özellikler gösterebileceği tespit edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Mergers and acquisitions transactions which have significant impact in economic system are frequently encountered in today's world and are known in Turkish Law as birleşme ve devralma. In this study we will try to explain what kinds of disputes could arise out of these transactions and how advantages and characteristics of arbitration could affect the resolution of those disputes. Our study will consist of two chapters. First chapter is about fixing the disputes arising out of these transactions and second chapter is about resolving these disputes via arbitration. Consequently, in this thesis we are going to try to fix kinds of disputes that arise out of mergers and acquisitions transactions, and determine the advantages and peculiarities of arbitration.