Les pratiques d'ecoute musicale des jeunes en tant que strategies identitaires: Une étude sociologique à Istanbul
Kimlik stratejileri olarak gençlerin müzik dinleme pratikleri: İstanbul'da sosyolojik bir çözümleme
- Tez No: 393159
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
1980 sonrası girilen küreselleşme süreciyle birlikte, endüstri toplumundan endüstri sonrası topluma geçilmiştir. Tüketim kültürünün hakim olduğu endüstri sonrası toplumda, hız ve parçalanmışlıkla birlikte kimlik krizleri ortaya çıkmıştır. Gençlerin müzik dinleme pratikleri ve müziğe atfettikleri anlamlar üzerinden, söz konusu çalışma, günümüzde müziğin toplumsal fonksiyonunu incelemeyi amaçlamaktadır. Müziğin mekânsal ve zamansal işlevini tartışılarak, bireylerin müzik dinleme pratikleri üzerinden kendilerine nasıl bir micro alan yarattıklarını incelenmiştir. Ayrıca, müziğe atfedilen anlamları ve müzik ile girilen etkileşimler incelenmiş; müziğin, toplumsal bağ kurmak, bireyin kendini öteki bireylerden ayrıştırması ve müzik paylaşımı üzerine araştırmalar yapılmıştır. Son olaraksa, tüketim kültürü içinde bir tüketim nesnesine dönüşmesi üzerine tartışılarak bireylerin kendilerini müzik üzerinden ifade etmelerine ve müziğin bir kimlik stratejisi olarak nasıl kullanıldığına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 1980, we are moving from an industrial society towards a post-industrial society by the process of globalization. In this fragmented post-industrial society, measured by speed, which is at the same time overrun by the culture of consumerism, identity crises have emerged. This thesis has the aim of analyzing the social function of music, departing from the manner in which young people listen to music and the meaning they attribute to music. Starting with the functions of music in the matter of time and space, musical experience of people and how they can create a micro space are observed. Then, the significations and interactions about music and the functions of music in the lives of our interviewees as a way of building a social bond, or a way of self-distinction and also modes of sharing music are analyzed. At the end, musical consumption, identity strategies and also self-expression through listening to music have been interrogated.