Derviş Zaim Sinemasında minyatür sanatının kullanılması (Belgesel)
Usage of miniature art in the Cinema of Dervis Zaim (Belgesel)
  1. Tez No: 393190
  2. Yazar: SEVAL YURTÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sahne ve Görüntü Sanatları, Crafts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu belgeselde özgün bir sinema dili nasıl yaratılır düşüncesinden yola çıkılarak, geleneksel sanatlardan esinlenme yolları üzerine görüş ve düşünceler sergilenmiştir. Örnek filmin senarist-yönetmeni Derviş Zaim, filme minyatürleriyle katkıda bulunan Özcan Özcan ve sinema alanında uzman kişilerin görüşlerinden yararlanılmıştır. Belgeselin amacını ortaya koymak için, Cenneti Beklerken filminin yaratım süreci yanı sıra Derviş Zaim'in Filler ve Çimen, Nokta, Gölgeler ve Suretler filmlerinde ebru, minyatür, hat, gölge sanatı gibi geleneksel sanatları nasıl kullandığı, özgün bir sinema dili arayışı aktarılmıştır. Geleneksel sanatların sinemada kullanılması üzerine kuramsal metinler olmakla birlikte, ancak konuyu aktaran görsel bir çalışma az ya da hiç olmadığı göz önünde tutulursa bu belgeselin katkıları olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this documentary, starting from the idea of how to create an original language of cinema, remarks and opinions on the ways of inspirations by the traditional arts have been presented. The opinions of Derviş Zaim –the scenarist and director of the example movie-, Özcan Özcan –who contributed to the movie with his miniatures- and experts on cinema have been used.In order to reveal the purpose of the documentary, besides the creation process of the Cenneti Beklerken movie, the way how Derviş Zaim used the traditional arts (miniature, ebru, hat, gölge oyunu) has been extracted as quest for an original cinema language.Besides the theoretical works on the usage of the traditional arts in cinema, in the view of the fact that visual works are limited, it is considered that the present work will have contributions.