Özel ve kamu sağlık kurumu yöneticilerinin motivasyonunu etkileyen faktörler (Muğla ili örneği)
Factors affecting the motivation of the directors of private and public health agency (Example Mugla province)
- Tez No: 393189
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Motivasyon, kurumlarda verimliliği arttıran en önemli olgulardan biridir. Tüm işletmelerin ortak hedefi çalışanların motivasyonunu yüksek tutarak ortak amaçlara en kısa sürede ulaşılmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için çalışanların istekli olması ve işi benimsemesi gerekir. Bu isteği sağlayan güç motivasyondur.Günümüzde, görev yaptığı kurum ile bütünleşmiş, görev ve sorumluluklarının bilincinde ve motivasyonu yüksek olan yöneticilerin kurumlarını daha kısa sürede hedeflerine ulaştırdığı, kurumun performans ve verimini arttıracağı bilinmektedir. Dünyamızda kaynakların sınırlı olduğu dikkate alınırsa eldeki en değerli kaynağın insan gücü olduğu görülür. Başarılı, tüm bilgi ve becerisini ortaya koyarak bir şeyler üretmenin hazzını yaşayan ve yaşatan insan, üretimde en değerli kaynak olarak görülmektedir. Kurumlarda bu tatmini ve başarıyı elde etmeyi sağlayacak yardımcı faktörlerin en önemlilerinden birisini de yöneticilerin motivasyonu oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında; Muğla ili özel ve kamu sağlık kurumu yöneticilerinin motivasyonunu etkileyen faktörler ele alınmıştır. Motivasyon faktörlerinin Muğla ili özel ve kamu sağlık yöneticilerini nasıl etkilediğini ve hangi faktör yada faktörlerin motivasyonlarında daha etkili olduğu açıklanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Motivation is one of the most important phenomena that increase productivity in organizations. Shared objective of all enterprises is to reach common aims as soon as possible by holding the motivations of employees high. To ensure this employees must be enthusiastic about the work and must adopt the business. Motivation is the power that meets this desire.Today, it is known that the managers who are highly motivated and aware of their duties and responsibilities and integrated with the organization they work; achieve targets in a shorter time and increase performance and efficiency in their institutions.Given the limited resources available in our world is seen as the most valuable source of manpower. Successful, all the information and live the joy of making things by revealing the skills and experienced human is seen as the most valuable resource in production. The factors that help to ensure satisfaction and to achieve success in organizations constitutes one of the most important motivation of the manager .In this study ; Muğla affect the motivation of private and public health care administrators factors are considered.The motivating factor of Muğla private and public health managers and how they affect the motivation factor or factors which are explained to be more effective .