İsrail'in toplumsal yapısının dış politikaya etkisi
The social structure of Israel and its effect on foreign policy
  1. Tez No: 393332
  2. Yazar: DAMLA ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERDAR ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İsrail, nev-i şahsına münhasır toplum yapısı ve dış politikasıyla ; Ortadoğu'nun ritüeli olan çok etnikli, çok dilli, çok dinli yapısıyla uluslararası ilişkiler alanında çalışanların ilgisini cezbeden bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı İsrail toplumsal yapısının ve bu yapının dış politikaya ne gibi etkileri olduğunu detaylı olarak analiz etmektir. Bu analiz esnasında daha ziyade İsrail'in bir Yahudi devleti olması, İsrail'de dini kurumların oldukça etkin olması ve siyasi partilerin din unsurunu kullanarak seçmen kitlesi oluşturması temel argümanlar olarak kullanılcaktır. Bu anlamda dini ve siyasi kurumlar çalışmada ağırlıklı olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Israil became a case attract to people who is working on international relations area with its special social structure, its foreign policy; its multi-ethnic, multi-lingual and multi- religious background as a ritual of Middle Eastern countries. The aim of this study is give a detailed analysis of social background of Israel and its effect on its foreign policies. The study includes political parties, the minor/major groups of population however the religious and politic institutions will taken part of further.