1939-1945 yıllarında izlenen Türk dış politikası ekseninde Türk-Yunan ilişkileri
Turkish-Greek relationship according to Turkish foreign policity between 1939-1945
- Tez No: 393349
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ KURTULUŞ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Birinci Dünya Savaşı sonrasında imzalanan barış antlaşmalarının getirdiği olumsuzluklar, 1939 yılında yeniden bir savaşın çıkmasında önemli bir etken oluşturmuş ve ülkeler arası izlenen politikalarda değişikliklere yol açmıştır. Özellikle Versailles Antlaşması'nın getirdiği yükümlülükler ve yarattığı ekonomik sonuçlar, Almanya'nın bu savaşı başlatmasında önemli rol oynamıştır. Almanya'nın yanı sıra İtalya'nın sergilediği saldırgan tutum, İngiltere'nin savaş öncesi izlediği denge tutumunu kaybetmesi, ABD'nin kendini Avrupa sorunlarından soyutlaması ve ayrıca Sovyetler Birliği'nin rejim değişikliği nedeniyle Avrupa'dan göreli olarak uzak kalması bu süreçte etken olmuştur. Tüm bu olaylar yaşanırken Türkiye kendi güvenliğini sağlama yoluna gitmiş izlediği dış politika uygulamaları ile kendini savaştan uzak tutmayı başarmıştır. Ancak Yunanistan kendisini savaşın içinde bulmuş ve bu durum; askeri, siyasi, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla her zaman çok yönlü bir ilişki içerisinde olan bu iki ülkenin ilişkilerini etkilemiştir. Bu kapsamda bu çalışmada İkinci Dünya Savaşı sırasında izlenen Türk Dış Politikası çerçevesinde, Türkiye'nin Yunanistan ile olan ilişkileri incelenmiş özellikle 1939-1945 yılları arasında kurdukları iyi ilişkiler anlatılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dissatisfactions of Peace Treaties that ended World War I have an important role in eruption of World War II in 1939. As a result, foreign policy among countries has been reformulated. The economic burdens of the Treaty of Versailles and the conditions created by this peace settlement made Germany responsible for starting World War II. Aggressive Policy of İtaly, United Kingdom's' policy switch, The United States' policy of isolation and Soviet Unions' policy of staying out of European İssues- caused by regime shifts- consisted secondary causes of the World War II. During to the World War II Turkey performed balance policy and became successful to protect its neutrality. However unlike Turkey, Greece could not achieve to be out of the war. As a result military, political, social and economical relationship between Turkey and Greece were reshaped. In this context this thesis examines in detail how Turkish Policy towards Greece was formulated from 1939 to 1945.