Türkiye'deki paleolitik endüstrilerin yapay katlaşım denemesi
Synthetic archaeological sequence test of paleolithic industries in Turkey
- Tez No: 393354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Ülkemizde günümüze kadar, Paleolitik Çağ'a ait çok sayıda yerleşim alanı tespit edilmiştir. Söz konusu yerleşim alanlarının bazılarının, detaylı çalışmalarla birlikte mutlak tarihlendirme sonuçları bulunurken, bazılarında bu unsurlar görülmez. Türkiye'nin Paleolitik Çağ açısından en büyük eksikliği, şimdiye kadar bu çağ ile ilgili bir kronoloji tablosunun oluşturulmamasıdır. Her ne kadar birbirinden bağımsız küçük ölçekli denemeler bulunsa da, tüm Paleolitik kronolojiyi gösteren ayrıntılı bir tablo mevcut değildir. Bu noktadan hareketle, Türkiye'de bulunan Paleolitik merkezlerin bir kronoloji tablosu içine yerleştirilmesi oldukça önem arz etmektedir. Çalışmamız bu amaç doğrultusunda oluşturulmuştur. Çalışma içinde sadece dönemsel olarak değil, aynı zamanda yontmataş alet kültürleri de dikkate alınarak yapay bir katlaşım modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Herhangi bir kazı alanında ortaya çıkabilecek nitelikte, birbirini takip eden sıralar halinde oluşturulan bu kronolojik tablo, bizlere ülkemizin genel Paleolitik görüntüsünü sunmaktadır. Yapay katlaşım modelinin temeli, mutlak tarihlendirme yöntemleriyle desteklenmiş yerleşim alanlarındaki sonuçlara dayanmaktadır. Yapay katlaşım modelinin oluşturulması esnasında, mutlak tarihlendirme sonucu bulunmayan yerleşimler görece kronoloji yardımıyla sıralamadaki yerine yerleştirilmiştir. Tarihlendirme sonucu bulunmayan ve aynı zamanda görece kronoloji ile yeterli düzeyde bilgi edinilemeyen yerleşimler ise, sıralamadaki en uygun alanlara ya da hata payını azaltmak amacıyla hangi döneme ait olduğu düşünülüyorsa o dönemin en sonuna yerleştirilmiştir. Çalışmanın başlığından da anlaşılacağı üzere, ortaya konulan sonuçlar genel olarak bir deneme niteliğinde olup, sonuçları tartışmaya açıktır ve kesinlik arz etmez. Buna karşın, Türkiye'deki Paleolitik yerleşim alanlarının tamamının bir arada ve detaylı özellikleriyle birlikte görülebilmesi adına önemli bir çalışma olduğunu düşünmekteyiz. Yapılacak olan çeşitli eleştiriler, ortaya konulan katlaşım dizgisinin farklı şekilde değerlendirilmesine olanak sağlayabilir. Sonuç olarak bilimde her zaman yeni bulgular ışığında birtakım değişiklikler görülebilmektedir. Yapay katlaşım denememiz sonucu ortaya konulan tablo da değişime açıktır. Umarız bu çalışma, Paleolitik Çağ Arkeolojisi ile ilgili ileride yapılacak benzer çalışmalara örnek teşkil edebilecek nitelikte olmuştur.
Özet (Çeviri)
So far, many settlement areas of the Paleolithic Age have been discovered in Turkey. While absolute dating results were obtained for some of the settlement areas in question as a result of detailed studies, these could not be obtained for some. The most significant defect of Turkey in terms of the Paleolithic Age is that it failed to create a chronological table for this Age so far. Although there are small-scale, independent experiments, there isn't any table showing the whole Paleolithic chronology. Starting from this, it is very important to place the Paleolithic centres in Turkey into a chronological table. Our study was carried out for this purpose. In the study, it was tried to create an artificial stratigraphy model considering not also by period but also the chipped stone tools culture. This chronological table created in sequences following one another, which can occur in any excavation area, provides us the general Paleolithic image of Turkey. The basis of the artificial stratigraphy model is based on the results in the settlement areas supported by absolute dating methods. While creating the artificial stratigraphy model, settlements with no absolute dating results were placed in the ranking with the help of chronology. The settlements with no dating results and for which sufficient level of information cannot be obtained through relative chronology were placed in the appropriate fields or at the end of the age that is found appropriate in order to reduce the margin of error. As can be understood from the title of the study, the results obtained are experiments in general, they are open for discussion and do not constitute any certainty. Nevertheless, we believe that it is a significant study in that all of the Paleolithic settlement areas in Turkey can be seen together and with their detailed properties. Various criticisms that will be made may allow the stratigraphy strings put forth to be evaluated differently. Consequently, certain changes may always be observed in science in the light of new findings. The results presented as a result of our artificial stratigraphy experiment is also open for change. We hope that this study will constitute an example for similar future studies on Paleolithic Age Archaeology