Fransız-Belçika keman ekolü ve bu ekolün 3 büyük temsilcisi Bériot, Vieuxtemps ve Ysaÿe üzerine bir inceleme
A study on the Franco-Belgian school and its 3 imporatnt figures: Bériot, Vieuxtemps, and Ysaÿe
- Tez No: 393355
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORHAN AHISKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalgı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
16. yy. Avrupa'sında keman şarkılara ve danslara eşlik için bir“yardımcı çalgı”konumunda iken, 18. yy.'da kendisi için eserler yazılan yaygın ve önemli bir“ana çalgı”durumuna gelmiştir. Konçerto ve sonat formunun gelişmesiyle 18.yy. da müzik alanında öne çıkan İtalya'nın keman dünyasına kazandırdığı en önemli isim, çalışıyla çoğu Avrupa ülkesinin keman çalma stiline yön vermiş olan Viotti'dir. Viotti'nin önderliğinde şekillenen ve onun öğretileri doğrultusunda geliştirilen Fransız ekolü, 19. yy.'ın başlarına, keman dünyasındaki önder ekol olmuştur. Fransız ekolü'nün bir kolu olarak Belçika'da Charles Auguste de Bériot'un önderliğinde gelişen Fransız-Belçika ekolü ise, 19. yy.'ın ortalarına doğru etkisini kaybetmeye başlayan Fransız ekolünün şöhretini devralmış, bu ekolün karakteristik özelliklerini geliştirerek, hem farklı stil anlayışı, hem de yetiştirdiği virtüöz kemancılarla aynı yy.'ın en önde gelen ekolü olmuştur. Keman virtüözitesinin ve yorumculuğunun temellerini oluşturan ekoller günümüzde birbiriyle iç içe geçmiş olsa da, bu ana ekolleri tek tek tanımak ve felsefelerini anlamak, kemancının kendi kalitelerini daha bilinçli bir şekilde değerlendirmesini sağlayacağı gibi, eserleri daha doğru ve dönemine uygun olarak yorumlamasına da yardımcı olacaktır. Bu bağlamda, keman tarihinde çok önemli bir yeri olan Fransız-Belçika ekolünün daha iyi anlaşılabilmesi, bu ekolü benimsemiş bir çok bestecinin eserlerini, yine bu ekolün stilistik özelliklerine uygun olarak yorumlamayı mümkün kılacaktır. Fransız-Belçika ekolünün temel kitabı, Bériot'nun teknik ve stil ile ilgili öğreti ve tavsiyelerini kapsayan ve 3 ciltten oluşan Méthode de Violon'dur. Bu tez çalışmasında, Fransız-Belçika ekolü, Méthode de Violon üzerinden açıklanmıştır. Bu kapsamda, bu ekolün, insan sesindeki aksanları taklit etme amacına değinilmiş, bu amaç doğrultusunda arşe kullanımının önemi açıklanmış ve kitapta teknik ve stil üzerine verilen tavsiyler sunulmuştur. Bunun yanında ekolün, birbirini takip eden 3 önemli besteci/kemancısını tanıtılmıştır. Bu tez çalışması –bilgimiz dahilinde– Fransız-Belçika ekolü üzerine Türk keman literatüründe yapılmış ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
While in 16th century Europe the violin was an“assistive instrument”for accompanying songs and dances, it has been evolved to a“main instrument”for which specific pieces are composed in 18th century. In 18th century with the development of concerto and sonata forms Italy took the upfront in classical music, and Viotti is the most important Italian artist influencing many European countries with his violin playing style. The French Violin school, which is shaped with the leadership of Viotti and developed with his principles, has been the leading school in violin in the beginning of the 19th century. The Franco-Belgian violin school, which is developed in Belgium as a branch of French school with the leadership of Charles Auguste de Bériot, has taken over the fame of the French school at the mid 19th century, and has become the leading school of 19th century by its different taste of style and the virtuoso violinists educated in this school as well as further developing the characteristic properties of the French school. Although the schools forming the basis of violin playing and virtuosity has been diffused into each other today, recognizing these schools separately and understanding their philosophy give rise the contemporary violinists to evaluate their quality in a more conscious way, as well as playing the pieces more correctly in coherence with the stylistic properties of the era that they are composed in. In this sense, a better understanding of the Franco-Belgian school, which has a very important part in the history of violin, will lead to playing the pieces of many composers who has seized upon this school, in a proper way together with its stylistic properties. The main book of the Franco-Belgian school is Bériot's 3-volume work of Méthode de Violon, which consists of his teachings and advices on technique and style. In this thesis study, the Franco-Belgian school is explained by referencing Méthode de Violon. In this context, the goal of imitating the accents in the human voice while playing violin has been stressed, the importance of using the bow in this direction has been stated, and the advices in the book on style and technique has been presented. Besides, the 3 successive and most important violinist/composers of this school have been introduced. This master of music thesis is the first study on the Franco-Belgian violin school in Turkish violin literature, to the best of our knowledge.