Roma Hukukunda ve Türk Hukukunda tüketim ödüncü (Karz) sözleşmesi
Loan for consumption in Roman law and Turkish Law
  1. Tez No: 393370
  2. Yazar: ÜMİT VEFA ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR GÜRTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Roma Özel Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Mutuum (karz, tüketim ödüncü) sözleşmesi bir miktar para veya diğer misli eşyanın mülkiyetinin, aynı cins, miktar ve nitelikte bir şeyi iade etme borcu altına giren kişiye devredilmesiyle meydana gelir. Sözleşme Roma toplum hayatı içinde geniş uygulama alanı bulan sözleşmelerden birisidir ve bu bakımdan Roma Borçlar Hukuku alanında önemli bir konuma sahiptir. Bu çalışmanın amacı Roma Hukuku'nda düzenlenen mutuum sözleşmesinin Roma Hukuku'ndaki sözleşmeler sistemi içerisinde yerini göstermek, sözleşmeyi benzeri diğer sözleşmelerle de karşılaştırarak hakkında ayrıntılı bilgi vermek ve sözleşmenin çağdaş hukuk sistemlerinde, özellikle Türk Hukuku'nda ne şekilde yer aldığını göstermektir. Çalışmada, öncelikle Roma Hukuku'nda sözleşme kavramı açıklanmış ve tüketim ödüncü sözleşmesinin sözleşmeler sistemi içerisindeki yerini gösterebilmek amacıyla Roma'da geçerli olan sözleşmeler sistemi anlatılmıştır. İkinci bölümde, bu bilgiler ışığında tüketim ödüncü (karz) kavramı ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Ardından Türk Hukuku'na geçilerek hem sözleşme kavramı ve sözleşmeler sistemi hem de tüketim ödüncü kavramı Roma Hukuku'ndaki karşılıkları ile karşılaştırılmış; benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son olarak Türk Hukuku'nda yer alan ve tüketim ödüncü sözleşmesi ile benzerlikler taşıyan sözleşmeler ele alınmış ve bu sözleşmeler tek tek incelenerek tüketim ödüncü sözleşmesi olarak değerlendirilip değerlendirilemeyecekleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Loan for consumption are contracts which a person obliges to transfer the ownership of fungible goods that another person is under obligation to restore them ejusdem generis and same quality. It is one of the most important contract in Roman Law. The aim of this study is to determine the place of mutuum contracts in Roman Law, describe the contract by comparison with other similar contracts as well as define its reflection in the contemporary law systems, notably in Turkish law. In the first chapter of this study, we describe the concept“contract”in Roman Law. Furthermore, we construe the contracts system in Roman Law with the purpose of determine the place of loan for consumption thereof. In the second chapter of this study, in the light of the first chapter, we consider loan of consumption from various aspects such as its historical development, characteristics, to whom it may be a party as well as disputes arise from it. Moreover, we describe both the concept of contract and loan of consumption in Turkish law system by comparison with Roman Law. In the last chapter, we analyze all the contracts that are similar with loan of consumption. Further, we determine which of these contracts are accounted of it and which are not.