Jean-Philippe Toussaint'in Fotoğraf Makinası ve Mösyö adlı yapıtlarında postmodernizm ve minimalizm
Postmodernism and minimalism in Jean-Philippe Toussaint's Novels, Camera and Monsieur
  1. Tez No: 393388
  2. Yazar: FATİH AYNACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Yapıtlarından bazıları sinemaya da uyarlanan ve renkli kişiliğiyle edebiyata yeni bir soluk kazandıran Belçikalı yazar Jean-Philippe Toussaint, romanlarında kullandığı biçimsel yenilikler kadar, biçemsel yönde geliştirdiği yaklaşımla biçim-biçem uyumunu bir arada vermeyi başaran yazarlardan olmuştur. Bu çalışmanın amacı, postmodern bir dünyada minimalist bir yaklaşımla üretilen edebi metinlerin nasıl bir yapıda olduklarını ortaya koymak ve bu yönde verilmiş yapıtlardan yola çıkarak biçemsel doğrultuda öne çıkan belli başlı izleksel unsurları göstermektir. Bu bağlamda incelemenin ana konusunu oluşturan yazarımız Jean-Philippe Toussaint'in“Fotoğraf Makinası”(L'Appareil Photo) ve“Mösyö”(Monsieur) adlı yapıtları da biçim-biçem uyumunun ortaya konulduğu önemli edebi yaratılardandır. Toussaint bütün yapıtlarında benzer konuları işleyerek çağına ışık tutmayı başaran yazarlardan olmayı hedefler. Adı geçen yapıtlarında da postmodern ve minimalist yaşam kültürünün izlerini üstü örtük eleştirel bir yaklaşımla yansıtmaya çalışır. Bu edebi kültürü yakından tanımak için söz konusu izleksel incelemenin öncesinde, bu tip yapıtların ortaya çıkmalarının temel nedeni olan postmodern ve minimalist düşünce sistemi hakkında bilgi verilmiştir. Böylece kökü, gövdesi ve dallarıyla karmaşa, çelişki, indirgeme, sadelik, basitlik gibi olguların birleşimini sunan postmodern ve minimalist edebi kültür ağacının yapısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Jean-Philippe Toussaint, a Belgian writer, who has added new dimensions into literature with his extraordinary novels. Toussaint whose novels have been turned into screenplay as well has achieved to be one of the most well-known writers both offering stylistic innovations in his novels and also reflecting form-style compatibility simultaneously with his formal approach. The aim of this work is to present the structure of the literary texts which are produced by minimalist approach in post-modern world and to show stylistically the prominent thematic observable principals based on the similar works in this approach. In this point of view, Jean-Philippe Toussaint's novels,“Camera”(L'Appareil Photo) and“Monsieur”, the main subject of this research, are important literary works among which are created according to form-style compatibility. By emphasizing on the similar subjects in his novels, Toussaint aims to be one of the writers who successfully guide his era. In his mentioned two novels above, he tries to reflect the cultural signs of post-modernist and minimalist life by critical approach. To understand this literary culture closely, post-modern minimalist approaches which constitute the main reason behind the emergence of this type of research were introduced and considered. By this way, a tree structure of the complexities from the roots to the contradictions and reductions up through the trunk and simplicities extended out to the branches of post-modern minimalist literary culture was presented.