1900 yılı Uluslararası Paris Sergisinde Osmanlı Devleti
Ottoman Empire in Paris International Exhibition in the year 1900
  1. Tez No: 393521
  2. Yazar: NURDAN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, 1900 Paris Evrensel Sergisi'ni ve bu sergiye Osmanlı Devleti'nin katılımını incelemektedir. 1900 Paris Evrensel Sergisi, Paris'te düzenlenen beşinci uluslar arası sergidir. Sergi, 14 Nisan- 12 Kasım tarihleri arasında açık kalmıştır. Sergiye; Osmanlı Devleti, Amerika, İtalya, Rusya, Meksika, Bosna-Hersek, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Almanya, İsveç, İsviçre ve daha birçok ülkenin yanı sıra Fransız kolonileri de katılmıştır. Paris fuar alanında sergilerin yanı sıra pek çok etkinliğe ev sahipliği yapılmıştır. Sergi pek çok devlet adamının yanı sıra meraklı kalabalıklar tarafından da ziyaret edilmiştir. Osmanlı Devleti, sergi hazırlıklarına 1896 yılında başlamıştır. Öncelikli olarak Ticaret ve Nafia Nezareti'ne bağlı olarak bir komisyon oluşturmuş ve sergi komiseri atamıştır. Sergi komiseri olarak Yusuf Razi Bey teklif edilse de bu görev Paris Sefiri Salih Münir Bey'e verilir. Sergi binası yapımı için Orsay Rıhtımı kenarında, Milletler Yolu'nda İtalya ve Amerika şubelerinin arasında bulunan arsa kiralanmıştır. Bina meşhur Mimar Adrien- Réne Dubuisson tarafından, Osmanlı eserlerinden esinlenerek yapılmıştır. Osmanlı Devleti, sergide teşhir edilmek üzere ülkenin her tarafından en kaliteli ürünler gönderilmiştir. Bu ürünler arasında madenler, halılar, kap-kaçak, tarım ürünleri, mücevherat, deri ürünleri, silah ve elbiseler gönderilmiştir. Bunların yanı sıra o döneme değin Paris'te görülmeyen Arap atları da sergide yerini almıştır. En kaliteli ve güzide Arap atlarından on sekiz adet at bu sergiye gönderilmiştir. Sergide Salih Münir Bey tarafından dört ayrı ziyafet verilmiştir. Beşincisi ise Sultan II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yıl dönümü olması sebebiyle verilmiştir. Bu ziyafetlerde pek çok etkinlik düzenlenmiştir. Serginin kapanmasının ardından bütün şubeler yıkıldığı gibi Osmanlı Şubesi de yıkılmıştır. Sergi sanayi, tarım ve endüstrinin gelişmesinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This work analyzes Paris Universal Exhibition 1900 and the participation of Ottoman Empire to the exhibition. Paris Universal exhibition, 1900 is the fifth international exhibition in Paris. The exhibition was available for guests between April 14 and November 12. Ottoman Empire, The USA, Italy, Russia, Mexico, Bosnia-Herzegovina, Austria-Hungary Empire, Germany, Sweden, Switzerland and many more countries attended the exhibition, as well as French colonies. A lot of events were home to the Paris fairground as well as the exhibitions. The exhibition was visited by many statesmen and also curious crowds. Ottoman Empire started the exhibition work in 1896. Firstly they constituted a commission depending on Trade and Nafia supervision and assigned an exhibition comissary. Eventhough Yusuf Razi Bey was offered as an exhibition comissar, this mission was given to Salih Münir Bey, the embassador of Paris. For the construction of the exhibition building, the land which was nearby the Orsay quay and on the Nations way, between Italian and American branch offices was rented. The building was constructed by the famous architect Adrien-Rene Dubuisson, being inspired from Ottoman works. Ottoman Empire sent the highest quality products from everywhere of the country for this exhibition. Among these products; metals, carpets, dishes, agricultural products, jewellery, leather products, arms and clothes were sent. Besides, Arabic horses which did not exist in Paris untill then were also relayed in the exhibition. The most qualified eighteen Arabic horses were sent to the exhibition. In the exhibition, Salih Münir Bey gave a feast for four times. The fifth one was for the reson of Sultan Abdulhamid the Second's anniversary of accession to the throne. Many events were organized in these feasts. After the closure of the exhibition, Ottoman Branch Office was demolished like all the other branches. The exhibition became effective in the development of trade, agriculture and industry.