Türkiye'de 2007-2014 yılları arasında farklı yaşam tablosu yöntemleri kullanılarak yaşam ümidinin değerlendirilmesi
Evaluation of life expectancy with using different life table methods from 2007 to 2014 in Turkey
  1. Tez No: 393859
  2. Yazar: TUĞÇE ŞENÇELİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. SETENAY ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye için Türkiye İstatistik Kurumu istatistiklerine dayanarak, kadın ve erkek bireylerde 2007-2014 yılları arasında yaşam ümidini, yaşam tablosu yöntemine göre belirlemek, yaşam tablolarına dayalı olarak Türkiye'nin sağlık düzeyi ile ilgili tahminlerde bulunmak ve yaşam tablosu yöntemlerinin uygulama yönünden karşılaştırılmasını yapmak amacı ile bu araştırma yapılmıştır. Belirlenen amaçlar doğrultusunda Türkiye için Kısaltılmış Yaşam Tablosu ve Reed-Merrel Yaşam Tablosu 'ndan yararlanılmıştır. Erkek bireylerde doğuşta beklenen yaşam ümidi 2007 yılında 78.26 yaş/yıl iken, kadınlarda 83.18 yaş/yıl; 2010 yılında erkek bireylerde 71.61 yaş/yıl, kadın bireylerde 76.15 yaş/yıl; 2014 yılında ise erkek bireylerde yaşam ümidi 71.70 yaş/yıl iken kadın bireylerde 76.25 yaş/yıl olarak bulunmuştur. Yıllardan 2007 ve 2008 haricinde 2009'dan 2014'e kadar ki yaşam ümidi değerleri her iki cins içinde aynı oranda değişim gösterdiği bulunmuştur. Yıllara göre Türkiye'de her iki cins için 8 yıllık süre içinde 0 yaşta beklenen yaşamda yaklaşık 7 yaşlık bir azalma kaydedilmiştir. Yaşam ümidini belirlemede yararlanılan yaşam tablosu yöntemlerinden Kısaltılmış ve Reed-Merrel Yaşam Tablosu yöntemleri birbirine benzer sonuçlar vermiştir. Uygulama kolaylığı, Türkiye nüfus ve ölüm bildirimlerinin yapısı bakımından uygun yaşam tablosu Kısaltılmış Yaşam Tablosudur. Türkiye için 2013 yılında erkek bireylerde 5 yaşta beklenen yaşam ümidi 67.8 yaş/yıl, kadınlar için ise 72.51 yaş/yıl bulunmuştur. Gelişmiş ülkelere bakıldığında 2013 yılı için 5+ yaş beklenen yaşam ümidi değerlerinden yaklaşık 8 yaş/yıl daha azdır. Ülkemizde sağlık düzeyinin yıllara göre değişimini izleyebilmek için nüfus ve ölüm istatistiklerinin düzenli tek yaşlara göre toplanarak yaşam tablosu yöntemlerinden yararlanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it's aimed to compare life table methods in terms of implementation, to determine life expectancy by the life table method in male and female individuals between 2007 and 2014, based on statistics of Turkish Statistical Instıtute and to estimate with regard to Turkey's health level based on life tables. It has been utilized from Abridged and Reed-Merrel Life Table methods, in line with the specified purposes. In Turkey, the life expectancy at birth was estimated 78.26 years for males, 83.18 years for females in 2007. In 2010, life expectancy at birth was estimated 71.61 years for males, 76.15 years for females. In 2014, those estimates were calculated as 71.70 and 76.25. From 2009 to 2014 values of life expectancy were found to vary at the same rate not only male both also female except for 2007 and 2008. The decreasing of life expectancy at birth for both sexes in 8 year period was observed approximately 7 years.The Abridged and Reed-Merrel Life Table Methods have given the same life expectancy results. Practical and easiest applicable life table method was Abridged Method for the mortality and other demographic statistics of TurkeyIn Turkey, the life expectancy at 5 age was estimated 67.8 years for males, 72.51 years for females in 2013. When it looks at developed countries, the decreasing of life expectancy at 5+ age was observed approximately 8 years. To observe and estimate the right indices of health levels in our country, it must be regularly recorded the mortality and other demographic statistics of all civilised area of Turkey according the single age and life table methods.