Deneysel kolit modelinde quercitrin' in bakteriyel translokasyon üzerine etkisi
Effect of quercitrin on bacterial translocation in an experimental colitis model on rats
  1. Tez No: 393930
  2. Yazar: YUNUS DÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: İnflamatuar barsak hastalıkları (İBH) sindirim sisteminin inflamatuar bozukluklarını içeren bir hastalık grubudur. Klinik ve patolojik özelliklerine göre ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH) olarak sınıflandırılır. İBH nın patogenezinde epitelyal fonksiyon bozuklukları ile birlikte proinflamatuar sitokinler, oksidan ajanlar ve kemokinlerin önemli rolü olduğu son zamanlarda yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Bu çalışmada kolit modelinde quercitrinin inflamatuar barsak hastalıklarında bakteriyel translokasyon üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlıkları 200–250 gram arasında değişen, 28–32 haftalık 40 adet erkek Wistar–Albino sıçan kullanıldı. Gruplar randomize olarak her biri 10'ar sıçandan oluşan 4 gruba (kontrol, kolit, tedavi-1 ve tedavi-2 grupları) ayrıldı. Kontrol grubundaki sıçanlara normal içme suyu verildi. Kolit grubunun içme suyuna %5 Dextran Sodyum Sülfat (DSS) katılarak kolit oluşturuldu. Kontrol ve kolit grubu 7. Gün opere edildi. Diğer 2 tedavi grubunun ilk 7 gün içme sularına %5 DSS katıldı ve sonraki 10 gün 1 mg/kg/gün ve 5 mg/kg/gün dozularında 2 grup halinde quercitrin ile tedavi verildi. Bu esnada sonraki 10 gün %2 lik DSS ile kolitin idamesi sağlandı. 18. Gün tedavi grupları da opere edildi. Operasyonda orta hat insizyonla laparotomi yapıldı. Öncelikle vena kava inferiordan ve vena portadan kan örnekleri alınıp santrifigasyona tabi tutuldu. Ayrıca kan kültürü için kültür şişelerine kan alındı ve eş zamanlı olarak sol kolektomi yapıldı. Kolondaki inflamasyon makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirildi ve derecelendirildi. Bakteriyel translokasyonu değerlendirmek için doku kültürü amacıyla karaciğer, dalak, mezenterik lenf nodlarından (MLN) doku örneklemeleri yapıldı. Doku düzeyinde myeloperoksidaz (MPO), serumda ise tümör nekroz faktör alfa (TNF–), plazma endotoksin düzeylerine bakıldı. Bulgular: Kontrol ve kolit grubu karşılaştırıldığında DSS ile kolit oluşturulduğu görüldü. Ardından kolit ve tedavi grupları karşılaştırıldığında quercitrinin anlamlı olarak tedavi edici özelliği olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: Inflammatory Bowel Disease (IBD) is a group of the inflamatuar disorders which affect on digestion system. IBD is classified to Ulcerative Colitis (UC) and Crohn Disease (CD) according to their clinic and hystopatological characteristics. Recent studies have shown that proinflammatory cytokines, oxidant agents and chemokines have important roles in pathogenesis of IBD beside epithelial functional defect. This study aimed to analyse the effects of quercitrin on bacterial translocation in experimental colitis model. Materials And Methods: In this study, 28–32 weeks aged 40 Wistar-Albino male rats weighing 200 - 250 gr were used. Rats were randomly divided into 4 groups each including 10 rats (control, colitis, treatment-1 and treatment - 2 groups). Normal water was given to control group for drinking. %5 Dextran Sodium Sulphate (DSS) was added to drinking water for forming colitis in colitis group. The control and colitis groups were operated on the 7th day. %5 DSS was added to treatment-1 and treatment-2 groups' drinking water for first seven days, Then 1mg/kg/day and 5mg/kg/day treatment dose of quercitrin added drinking water for ten days respectively. %2 DSS was also given with quercitrin to contunity of colitis for ten days to treatment groups. Finally the tratment groups were opereted at 18th day. Firstly blood samples were taken from vena cava inferior and vena porta to examine biochemical parameters and blood culture. Left colon was resected and microscopic and macroscopic findings of colonic inflammation were evaluated and graded. Tissue culture samples were taken from liver, spleen and mesenteric lymph nodes to investigate the bacterial translocation. Myeloperoksidase (MPO) levels in colonic tissue, tumor necrosis factor–α (TNF–α) and endotoxin levels of blood samples were measured. Results: It is observed that 'colitis' was occured with DSS when compared control and colitis groups. Incomparison with colitis and treatment groups, it's observed that quercitrin has a significant therapeutic attribute.