Popliteal sinir bloğu uygulamasında levobupivakain öncesi hedef dokuya sodyum bikarbonat verilmesinin blok özelliklerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of sodium bicarbonate administiration to target tissue before levobupivacaine on block features, in the popliteal nerve block implementation
  1. Tez No: 393929
  2. Yazar: ÖZGÜR YOZGAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmada ultrasonografi eşliğinde popliteal sinir bloğu yapılırken lokal anestezik vermeden önce sodyum bikarbonat uygulanmasının, levobupivakainin blok özelliklerine, popliteal arter doppler ölçümlerine etkisini araştırmayı planladık. Hastalar ve Yöntem: Üniversite Yerel Etik Kurul onayı alındıktan sonra, elektif ayak ve ayak bileği cerrahisi için anestezi yöntemi olarak popliteal blok yapılacak ASA I-III risk grubunda 60 olgu, rastgele yöntemle iki gruptan birine dâhil edildi. Grup 1'e hedef bölgeye % 1,68'lik 5 ml sodyum bikarbonat enjekte edilerek 1 dakika süre beklenip ardından 20 ml % 0,5 levobupivakain + 10 ml serum fizyolojik karışımı verilerek popliteal sinir bloğu yapıldı. Grup 2 için hedef bölgeye 5 ml serum fizyolojik enjekte edilerek 1 dakika süre beklenip ardından 20 ml % 0,5 levobupivakain + 10 ml serum fizyolojik karışımı verilerek popliteal sinir bloğu yapıldı. Enjeksiyon sonrası 5. dk ve 60. dk da popliteal fossada popliteal arter doppler ölçümleri alındı, motor ve sensöryel blok başlama bitiş süreleri, ilk ağrı duyma zamanı, olgu ve cerrah memnuniyeti kaydedildi. Bulgular: Yaş, cinsiyet ve cerrahi süreler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak farklılık yoktu (p>0,05). Tüm ölçüm zamanlarında iki grup arasındaki ortalama arteryel basınç değerlerinin karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık görülmedi. Gruplarda ölçülen motor ve sensöryel blok başlangıç ve blok süreleri karşılaştırıldığında, sensöryel ve motor blok başlama zamanının Grup 1 de Grup 2 den istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha erken olduğu görüldü (p0,05). Grup içi karşılaştırmada ise blok öncesi değere göre blok sonrası 5.
Özet (Çeviri)
Objective: In the present study, we intended to investigate that the effects of bicarbonate administration on block characteristics of levobupivacaine and doppler measurements of popliteal artery during the ultrasound-guided popliteal nerve block before infusion of local anesthetic. Patient and method: After approval by Institutional Ethics Committee, 60 ASA I-III patients undergoing popliteal nerve block for elective foot and ankle surgery were randomly assigned into 2 groups. In Group one, 5 ml of 1.68% bicarbonate was injected to target area ; then, popliteal nerve block was performed after waiting one minute by infusing 20 ml of 0.5% levobupivacaine in 10 ml of normal saline. In Group two, 5 ml of normal saline was injected to target area; then, popliteal nerve block was performed after waiting one minute by infusing 20 ml of 0.5% levobupivacaine in 10 ml of normal saline. Doppler measurements of popliteal artery were performed in popliteal fossa on the minutes 5 and 60 after injection. Times to onset and completion of motor and sensorial blocks, time to first pain perception and satisfactions of patient and surgeon were recorded. Findings: There were no significant differences in age, gender and mean duration of surgery between groups (p>0.05). When mean arterial values were compared between groups, no significant difference was found in all time points. When time to onset of motor and sensorial block was compared between groups, it was seen that time to onset of motor and sensorial block was significantly shorter in Group 1 than Group 2 (p0.05).