Acil birime başvuran hastaların hemşirelik hizmetlerinden memnuniyet düzeyleri
Levels of satisfaction with nursing services of the patients presenting to emergency units
- Tez No: 393958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Acil Servise Başvuran Hastaların Hemşirelik Hizmetlerinden Memnuniyet Düzeyi Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, acil servislere başvuran hastaların hemşirelik hizmetlerine ilişkin memnuniyet düzeylerini saptanmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, Trabzon İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nden izin alındıktan sonra bir devlet hastanesi, iki özel dal hastanesi, bir eğitim ve araştırma hastanesinin acil servislerine başvuran 302 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, bilgi formu ve Hemşirelik Hizmetlerinden Memnuniyet Ölçeği ile toplanmış, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, Mann-Withney U testi, ANOVA ve Kruskall Wallis testleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma katılan hastalar çoğunlukla genç (%28.5), kadın (%55.3), evli (%59.3), üniversite mezunu (%37.3) ve acil servis hizmetlerinden ara sıra (%49) yararlanmaktadır. Hastaların hemşirelik hizmetlerinden memnuniyetini saptamak için kullanılan ölçeğin genel toplam puan ortalaması 3.81±0.69 dur. Ölçekte hastalar en çok hemşirelerin mahremiyetine saygı göstermelerinden (4.01±0.82), hemşirelerin tedaviyi (ilaçları) zamanında uygulamalarından (3.99±0.80) ve ihtiyacı olduklarında hemşirelere kolaylıkla ulaşabilmelerinden (3.95±0.81) memnundur. Ancak, hastaların hemşirelerin kendilerini (3.54±1.10) ve servisi tanıtmasına (3.64±0.994) ve acil servise yattıklarında diğer hastalarla tanıştırılmalarına (3.40±1.18) ilişkin memnuniyet düzeyi biraz daha düşüktür. Hastaların eğitim durumu ile medeni durumu da memnuniyet düzeyleri üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
Levels of Satisfaction With Nursing Services of The Patients Presenting to Emergency Units This descriptive study was conducted to detect satisfaction levels regarding nursing services of the patients who applied to emergency units. The study was carried out with 302 patients who applied to emergency units of one public hospital, two specialty hospitals and one training and research hospital after getting permissions from the general directorate of public hospitals of Trabzon Province. The data were collected with an information form and Satisfaction with Nursing Care Scale and were tested with numbers, percentages, means, standard deviations, t-test, Mann-Withney U test, ANOVA and Kruskall Wallis tests. Most of the patients in study were young (28.5%), female (55.3%), married (59.3%), university graduates (37.3%) and 49% of them benefited services of emergency units from time to time. The total score of the scale used to determine satisfaction levels related to nursing services of patient was 3.81±0.69. The patients were mostly satisfied with nurses' respecting their privacy (4.01±0.82), their providing the treatment (administering the medicines) in time (3.99±0.80) and easy communication with the nurses when they needed them (3.95±0.81). However; patients' satisfaction levels regarding items that the nurses introduced themselves (3.54±1.10) and the emergency units (3.64±0.994) and they were introduced to other patients in the units when they came emergency units (3.40±1.18) were a little lower. Educational status and marital status of the patients were effective upon their satisfaction levels.