Neonatal buzağılarda kolostral bazı immun parametreler ile hepsidinin ilişkisi
Relation of some colostral immune parameters and hepcidin in neonatal calves
- Tez No: 393964
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET METİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalıĢmada neonatal buzağılarda kolostral bazı immun parametreler ile hepsidinin arasındaki iliĢkinin belirlenmesi amaçlandı. ÇalıĢma materyalini, 20 adet Simental ırkı gebe inek ile bu ineklerden doğan buzağılar oluĢturdu. Ölçümler için gebe hayvanlardan doğumdan 15 gün önce ve doğumdan hemen sonra kan alınırken, doğan buzağılardan kolostrum almadan önce (0. saat) ve yaĢamlarının 1, 3, 7, 14 ve 28. günlerinde kan alındı. Ayrıca doğumdan hemen sonra annelerden kolostrum doğumu takip eden 1, 3 ve 7. günlerde ise süt örnekleri alındı. Yeni doğan buzağılar biberon ile emzirildi. Buzağıların sağlık kontrolleri çiftliğe yapılan günlük ziyaretlerle neonatal dönemin sonuna kadar takip edildi. Doğumdan 15 gün önceki serum hepsidin seviyesi 42,96±5,54 ng/ml iken bu seviyenin doğumdan hemen sonra 50,52±5,24 ng/ml‟ye yükseldiği kaydedildi (P>0,05). Kolostrumdaki hepsidin seviyesi 1, 3 ve 7 gün süt örneklerindeki hepsidin seviyelerine göre yüksek bulundu (P0,05). Hepsidin seviyesinin 7, 14 ve 28. günlerde azaldığı ve 1.
Özet (Çeviri)
It was aimed to establish relationship between some colostral immune parameters and hepcidin in neonatal calves in this study. The study included 20 pregnant cows and 20 calves born to them. Blood samples were taken from pregnant animals 15 days before the birth and immediately after the birth for measurements. Blood samples were also obtained from the calves at birth before colostrum intake and 1, 3, 7, 14 and 28 days after birth for measurements. Colostrum samples were collected from mothers immediately after birth and milk samples were taken postpartum on days 1, 3 and 7. Calves were suckled with bottle. Health status of calves were followed until the end of the neonatal period on daily visits to the farm. Serum hepcidin levels were determined as 42.96±5.54 ng/ml 15 days before the birth and this level increased to 50,52±5,24 ng/ml just after birth (P>0.05).