Diabetik ve non-diabetik farelerin midesinin fundus bölgesinde hepatosit büyüme faktörü (HGF)'nün immunohistokimyasal lokalizasyonu
Immunohistochemical localization of hepatocyte growth factor (HGF) in the fundus area of the stomach of diabetic and non-diabetic mice
  1. Tez No: 393965
  2. Yazar: SERAP İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY DEPREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamız, diabetik ve non-diabetik farelerin midelerinin fundus bölgesinde meydana gelen yapısal değişiklikleri histolojik olarak incelemek ve hepatosit büyüme faktörü (HGF)'nün midedeki immunohistokimyasal dağılımını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, 45 swiss albino fare, (n=15) kontrol, (n=15) sham ve (n=15) deneme olarak üç gruba ayrıldı. Diabet oluşturmak için 100 mg/kg dozunda Streptozotosin (STZ) intraperitoneal (IP) yolla uygulandı. 200 mg/dl'nin üzerinde kan glikoz düzeyi olan fareler diabetli olarak kabul edildi. Deneklerin mide dokuları 3, 15 ve 30. günlerde alındı. Midenin fundus bölgesinin histolojik yapısını incelemek için alınan kesitlere H&E ve Crossman'ın üçlü boyaması yapıldı. HGF'nin immunoreaktivitesini belirlemek amacıyla Avidin-Biotin-Peroksidaz Kompleks (ABC) metodu uygulandı. Çalışmada diabetik grupta diğer gruplara göre canlı ağırlıkta azalma olduğu belirlendi. Diabetik, kontrol ve sham gruplarında HGF'nin benzer alanlarda immunolokalizasyon gösterdiği gözlendi. HGF immunreaktivitesinin kriptlerin bulunduğu propria katmanında ve özellikle de kriptleri çevreleyen taban bölgedeki bağ dokuda yoğun olduğu gözlendi. Ayrıca bu alandaki kan damarı endotelinde de immunoreaktivite tespit edildi. Bunlara ilaveten kriptleri oluşturan hücreler arasında yer yer HGF pozitif hücreler tespit edildi. Fundusta pariyetal ve prensipal hücrelerde sitoplazmik ve nükleer tarzda HGF immunreaktivitesi gözlendi. HGF immunreaktivitesinin diabetik grupta kontrol ve sham gruplarına göre daha zayıf bir reaksiyon verdiği tespit edildi. HGF, diabet ve midenin fundus bölgesinin ilişkisini açıklayan immunohistokimyasal bir araştırmaya rastlanılmadığı için yaptığımız çalışmanın bu ilişkiyi açıklamasına yardımcı olacağını ve bu alanda yapılacak yeni çalışmalara yol göstereceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Our study has been conducted in order to histologically analyze the morphologic changes that occur in the fundus area of the stomachs of diabetic and non-diabetic mice, and designate the immunohistochemical distribution of the hepatocyte growth factor (HGF) in the stomach. Forty-five Swiss albino mice have been divided into three groups as (n=15) control, (n=15) sham and (n=15) experimental for the study. Streptozotocin at the dose of 100mg/kg has been administered intraapreitoneally (IP) to the end of inducing diabetes. Mice with blood-glucose levels higher than 200mg/dl have been deemed diabetic. Stomach tissues of the specimens have been collected at the 5th, 15th and 30th days. Crossman's triple stain and H&E stain has been performed to the sections in order to examine the histological structure of the fundus area of stomach. The Avidin-Biotin-Peroxidase Complex (ABC) method has been performed in order to determine the immunoreactivity of HGF. In the study, it has been found that compared to other groups, live weight had been decreased in the diabetic group. HGF has been observed to demonstrate immunolocalization on similar areas in the diabetic, control and sham groups. HGF immunoreactivity has been found to be intensive in the propria layer where crypts are found and particularly in the connective tissue in the base area surrounding the crypts. Also, immunoreactivity has been observed in the endothelium of the blood vessel in this area. Additionally, HGF positive cells have sporadically been found among the cells forming the crypts. Cytoplasmic and nuclear HGF immunoreactivity has been found in the fundus and in parietal and principal cells. HGF immunoreacitivity has been found to react in a milder way in the diabetic group compared to other groups. We think that the study we have conducted will usher in future studies in this field and help explain the relationship between diabetes and the fundus area of the stomach since no immunohistochemical study explaining this relationship have been found in the literature.